sobota 28. května 2022 Vilém

Sběratelka má plyšovými medvědy zateplenou půdu. Nyní je vystavuje v Hranicích

Několik set plyšových medvědů různých velikostí, barev i stáří zaplnilo v těchto dnech výstavní prostory Staré radnice v Hranicích na Přerovsku. Pocházejí ze sbírky Svatavy Ryparové z Klokočí, která má dohromady kolem 2500 kousků. Medvědi u ní doma plní zároveň funkci zateplení půdy, kde je má uskladněné.

Sběratelka začala shromažďovat plyšové medvědy v posledních zhruba 15 letech, za sebou má už řadu výstav. "Medvědy jsem začala sbírat proto, že jsem chtěla udělat radost kamarádce, která byla vážně nemocná. První výstava čítala 300 medvědů a byla u mě doma, poté se to rozjelo. První výstavou venku byla výstava na zámku Linhartovy za Krnovem. Byla jsem takový laik, vlítla jsem do toho a už se to vezlo," uvedla Svatava Ryparová. Na výstavu je dovezla ve sto pytlích.

Medvědi z její sbírky pocházejí od přátel, známých, shání je také na různých portálech. Ve sbírce nechybějí ani vyhozené kousky nalezené u popelnic, i těm sběratelka dává šanci a prostor ve své sbírce, sama si je přitom opravuje. "Udělala jsem si proto kurz šití medvědů v Brně, abych věděla, jak medvěd vevnitř vypadá, jsem také v klubu medvědářek," uvedla sběratelka.

Václav Havel pořád někam pospíchal, vzpomíná na jeho návštěvu Prostějova fotograf Bob Pacholík

Památku prvního prezidenta České republiky Václava Havla připomíná v Prostějově od půlky listopadu strom ve Smetanových sadech. Až do konce ledna Havla v kulturním klubu Duha připomíná také výstava fotografií prostějovského fotografa Boba...

Největší medvěd má 170 centimetrů

Ze svých sbírek má nejraději staré medvědy, kteří mají již něco za sebou. Nejstarší medvědi pocházejí z prvorepublikového období z 30. let minulého století, vyrobila je česká firma Hamiro. Velké rozpětí mají její exponáty nejen co do stáří, ale i velikosti. 

Největší medvěd je velký 170 centimetrů, nejmenší se vejde do krabičky od rtěnky. Sbírka se sběratelce stále rozšiřuje, momentálně čítá kolem 2500 medvědů. "Medvědy mám doma uskladněné na půdě, máme tak zateplenou půdu medvědy," doplnila s úsměvem sběratelka.

V Hranicích jsou medvědi vystavení ve vitrínách i po celém výstavním prostoru. "Výstavu máme rozdělenu do čtyř sektorů. V první místnosti je medvídek snář, který děti chrání před hrůzami noci, v další je medvídek šlechtic - nechybějí zde medvídci s buřinkami či cylindry a s historickým nábytkem. Další místnosti vévodí medvídek muzikant - jsou zde medvědi s hudebními nástroji a v poslední části je medvídek včelař," řekl kurátor výstavy Marek Suchánek

Výstavu v Hranicích doprovází tipovací soutěž a v únoru návštěvníky čekají dvě dílny, na kterých si budou moci vytvořit vlastního medvídka. Výstavu si lidé mohou prohlédnout do 13. března.

Olomoucká Galerie Caesar otevírá sezonu výstavou Miroslava Šnajdra

Olomoucká Galerie Caesar otevře letošní sezonu výstavou obrazů a maleb olomouckého malíře Miroslava Šnajdra mladšího. Výstava, jejíž vernisáž je dnes, má název 30+30 a odkazuje na autorovo loňské jubileum. Galerie má letos v plánu jedenáct...

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto mkz-hranice.cz

Štítky medvěd, plyšák, sbírka, zateplení, půda, výstava, Hranice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.