sobota 28. května 2022 Vilém

Vlastivědné muzeum chystá výstavy známých fotografů Štreita a Saudka

Kresleným humorem výtvarníka Lubomíra Lichého otevřelo tento týden letošní výstavní sezonu Vlastivědné muzeum v Olomouci. Svým návštěvníkům v první polovině roku nabídne také fotografický cyklus Jindřicha Štreita z českých věznic či průřez dílem fotografa Jana Saudka.

První výstavou v letošním roce chce muzeum své návštěvníky především potěšit a pobavit. Výstavu kreseb Lubomíra Lichého muzeum otevřelo v pátek, potrvá do konce března. "Mám rád černý humor, konečně dost kreseb se dá zařadit do téhle škatulky, ale nevyhýbám se ani jinému zaměření. Také to je ilustrování knížek a úplně naposled komiksy. V nich je kresba trochu z jiného soudku. Protože patřím do staré generace autorů, všechno je to ruční práce, žádné grafické programy," vzkázal návštěvníkům výtvarník.

S regionem i Olomoucí pojí výtvarníka, hudebníka a textaře osobní vazby. Profesi výtvarníka se věnuje od roku 1990, kdy začal spolupracovat s časopisy a novinami, v Zemských novinách devět let každodenní kresbou komentoval politické dění v tuzemsku. Je členem České unie karikaturistů a Unie výtvarných umělců v Hradci Králové, za sebou má ilustrace více než 90 knih, z toho devíti autorských, získal několik cen v mezinárodních soutěžích kresleného humoru.

Vlastivědné muzeum Olomouc má nového ředitele. Plánuje rozšíření depozitářů i expozic

Především na moderní fungování muzea, na rozšíření depozitářů či budování nových expozic se hodlá zaměřit ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci (VMO) Jakub Ráliš. V čele jedné z největších kulturních institucí v kraji je od začátku roku. Na této...

Vězeňské fotografie Ze tmy ke světlu

Na konci ledna chystá muzeum fotografickou výstavu Jindřicha Štreita s názvem Ze tmy ke světlu, která divákům přiblíží vězeňské prostředí nevšedním pohledem objektivu, zaměřeným na práci vězeňských kaplanů.

"Soubor fotografií vznikal ve dvou etapách v letech 2018 až 2020, kdy Jindřich Štreit navštívil společně s hlavním kaplanem Vězeňské služby ČR a předsedou zapsaného spolku Vězeňská duchovenská péče na dvacet vězeňských zařízení," uvedl mluvčí muzea Antonín Valenta. "Každá z fotografií v sobě skrývá nepřenositelnou atmosféru spojenou s lidským osudem a příběhem, který se snažil autor zachytit a zprostředkovat," dodal. Štreitova výstava potrvá do poloviny března.

V polovině května má muzeum v plánu druhou fotografickou výstavu, tentokrát půjde o práci Jana Saudka. Půjde o průřez jeho díla, obsahovat bude zhruba 100 fotografií. Až do poloviny dubna budou moci zájemci navštívit také multimediální výstavu o císaři Rudolfu II., která jim nabídne i málo známá fakta ze života panovníka včetně zajímavostí z jeho osobního života. Otevřena byla na konci loňského roku.

Kriminalisté zasahovali ve Vlastivědném muzeu Olomouc. Kvůli veřejné zakázce

Ve Vlastivědném muzeu Olomouc proběhl zásah policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli podezření z korupce a praní špinavých peněz. Kriminalisté provedli také několik domovních prohlídek a zahájili trestní stíhání...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Štítky Štreit, Saudek, fotografie, výstavy, Vlastivědné muzeum, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.