čtvrtek 19. května 2022 Ivo

V Galerii Šantovka bude až do února výstava legendárních strojů da Vinciho

Kolekce dřevěných maket legendárních strojů Leonarda da Vinciho bude od soboty zdobit prostory olomoucké Galerie Šantovka. Autorem modelů je český konstruktér Miroslav Mužík, výroba kolekce mechanismů mu trvala šest let. Expozice obsahuje přes 50 maket, které budou rozmístěny na několika místech obchodní galerie.

K vidění bude například předchůdce vrtulníku, automobilu a tanku, příznivce mechaniky zaujmou různé kladkostroje či mechanismus na čištění vodních kanálů. Výstava potrvá do 6. února.

K zajímavostem bude patřit například také maketa da Vinciho jízdního kola, stroje na výrobu pilníků, mechanického bubínku nebo předchůdce krokoměru, který měl v Leonardově pojetí podobu trakaře a jemuž říkal cestoměr. "Nejsem umělec, ale strojař. Pro mě je fascinující da Vinciho mysl. Neumím to pojmenovat jinak, ale měl schopnost vidět v 3D. To je poznat při vytváření každého mechanismu. Ne všechny byly funkční, přesto je každý jeho nápad naprosto mimořádný," uvedl autor modelů, Miroslav Mužík z Blanska.

Sběratelka má plyšovými medvědy zateplenou půdu. Nyní je vystavuje v Hranicích

Několik set plyšových medvědů různých velikostí, barev i stáří zaplnilo v těchto dnech výstavní prostory Staré radnice v Hranicích na Přerovsku. Pocházejí ze sbírky Svatavy Ryparové z Klokočí, která má dohromady kolem 2500 kousků. Medvědi u ní...

Autor má ocenění od Asociace strojních inženýrů ČR

Podle něj je společným jmenovatelem dřevěných strojů da Vinciho genialita. "Schází ale přesnější dokumentace jeho vynálezů. Máme jen jejich obrázky a pracovat podle nich je pořádná fuška. Chybí totiž jakékoliv rozměry," doplnil Mužík, který si tak před stavbou každé konstrukce musel sám spočítat rozměry veškerých dílů. 

"Když se dívám na Leonardovy plány, říkám si, že není možné, aby tohle člověk stihl za jeden život," dodal konstruktér, který za kolekci modelů získal ocenění od Asociace strojních inženýrů ČR.

Leonardo da Vinci (1452 - 1519) byl italský malíř, ale proslul také jako všestranná renesanční osobnost - byl zároveň sochařem, architektem, přírodovědcem, hudebníkem či vynálezcem a konstruktérem. Výstava maket jeho legendárních strojů může podle zástupců galerie pomoci návštěvníkům pochopit základy matematiky, fyziky, mechaniky, ale mladší generaci například i motivovat ke studiu strojírenství. Galerie proto prohlídku výstavy nabídne i školám z Olomouce a okolí.

Václav Havel pořád někam pospíchal, vzpomíná na jeho návštěvu Prostějova fotograf Bob Pacholík

Památku prvního prezidenta České republiky Václava Havla připomíná v Prostějově od půlky listopadu strom ve Smetanových sadech. Až do konce ledna Havla v kulturním klubu Duha připomíná také výstava fotografií prostějovského fotografa Boba...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Galerie Šantovka

Štítky výstava, modely, stroje, Da Vinci, Šantovka, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.