sobota 28. května 2022 Vilém

Pohled do světa vězňů a víry. Fotograf Štreit vystavuje jedinečný soubor v olomouckém muzeu

Dvacet věznic navštívil s aparátem známý fotograf Jindřich Štreit, aby zaznamenal atmosféru práce vězeňských kaplanů. Soubor snímků vznikal v letech 2018 až 2020 a výsledek tvorby uznávaného umělce si mohou zájemci prohlédnout od pátku na výstavě v olomouckém vlastivědném muzeu.

Ve vězeňské službě České republiky působí 54 kaplanů z jedenácti církví, s celou řadou z nich se během dvouletého putování po věznicích setkal legendární dokumentární fotograf Jindřich Štreit. Jeho výstava nese název Ze tmy ke světlu.

„Každé setkání s jednotlivými kaplany a způsob jejich služby bylo jiné.  Nejen proto, že kaplani i lidé, se kterými pracují, jsou různí, ale rozdíly vycházely i z odlišného církevního zázemí a tradice kaplanů, stejně jako z různého prostředí věznic a samotné skladby vězňů. Každá z fotografií v sobě skrývá nepřenositelnou atmosféru spojenou s lidským osudem a příběhem, který se snažil autor zachytit a zprostředkovat,“ uvádí k výstavě slavného tvůrce Vlastivědné muzeum Olomouc.

Díky své lidskosti a empatii dokáže Jindřich Štreit zachytit situace a místa, kterým se jiní lidé vyhýbají. „Profesor Štreit patří mezi ikony naší fotografické scény. Jeho poslední výstava to jasně dokazuje a mě těší, že si ji mohou lidé prohlédnout právě u nás, v srdci Olomouckého kraje,“ řekl radní Olomouckého kraje pro oblast kultury Jan Žůrek (Spojenci).

Vlastivědné muzeum chystá výstavy známých fotografů Štreita a Saudka

Kresleným humorem výtvarníka Lubomíra Lichého otevřelo tento týden letošní výstavní sezonu Vlastivědné muzeum v Olomouci. Svým návštěvníkům v první polovině roku nabídne také fotografický cyklus Jindřicha Štreita z českých věznic či průřez dílem...

„Muzeum, jako paměťová instituce, má za úkol uchovávat naše kulturní dědictví pro budoucí generace. A právě dílo profesora Jindřicha Štreita, pro svoje neocenitelné umělecké kvality, by se mělo bezesporu stát jednou z důležitých součástí našeho kulturního a nehmotného dědictví,“ okomentoval nově připravenou expozici ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Jakub Ráliš.

Netradiční přiblížení prostředí vězeňských zařízení a práce kaplanů bude v muzeu k vidění od 28. ledna do 13. března.

Stěnu v přístavbě Červeného kostela ozdobí tisíce knih. Lidé je mohou darovat ve sbírce

Rekonstrukce Červeného kostela v centru Olomouce do podoby nového kulturního centra pokročily. Mezi historickou stavbou a budovou ředitelství Vědecké knihovny Olomouc roste přístavba, ve které vznikne recepce a kavárna. Jednou z dominant prostoru...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Štítky Kultura, akce, výstava, fotografie, Jindřich Štreit, vězení, Vlastivědné muzeum Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.