čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Procházky Olomoucí jako kurz historie. Město nabízí speciální akademii

Poznání příběhů olomouckých ulic, památek a osobností přinese nový cyklus přednášek přímo v prostředí hanácké metropole. Od neděle startuje Olomoucká historická akademie, kterou ve spolupráci s městským informačním centrem povede turistický průvodce a autor publikací o Olomouci Tomáš Kryl.

„Historická akademie přináší souhrnnou nauku pro zájemce o historii našeho města. Pro všechny, co mají Olomouc rádi a chtěli by se o ní více dozvědět,“ vysvětlil průvodce a olomoucký patriot Tomáš Kryl.

Od 13. března se přihlášení zájemci vydají na celkem pěti vycházek. Letní semestr pro nadšené historiky potrvá do 8. května, některé víkendy se totiž přednáška konat nebude. „Pojali jsme to akademicky podle názvu. Účastníci obdrží index, do kterého se mu bude zapisovat docházka. Pokud vše poctivě odchodí v terénu, tak potom dostane speciální absolventský certifikát a drobný dárek,“ doplnil Tomáš Kryl.

Pořadatelé už plánují letní festivaly. Konat by se měly bez omezení

Pořadatelé festivalů v Olomouckém kraji se již pouští do organizování svých akcí. Po dvou letech nejistoty zapříčiněné pandemií koronaviru by se letos měly festivaly uskutečnit bez omezení.

Z absolventů se nestanou oficiální průvodci, certifikát má spíše symbolickou a vzpomínkovou hodnotu. „Je to program určený nadšencům a milovníkům historie a Olomouce. Každému, kdo se chce o Olomouci dozvědět něco navíc,“ uvedla náměstkyně primátora Markéta Záleská (ODS).

Maximální kapacita prvního ročníku Olomoucké historické akademie je 30 posluchačů, zájemci se mohou hlásit v Informačním centru do pátku 11. března. Cena kurzu je 550 Kč.

Přednášky historické akademie
Královské hlavní město Moravy 13. 3., 13:30
Olomouc c. a k. pevnostní 20. 3., 13:30
Slavné olomoucké vily 3. 4., 13:30
Olomoucké legendy, pověsti a domovní znamení 1. 5., 13:30
Zaniklá Olomouc 8. 5., 13:30
Sportovci v kraji podporují Ukrajinu. Kluby organizují finanční pomoc i tréninky pro děti

Také sportovní kluby v Olomouckém kraji se zapojily do pomoci ukrajinským občanům, kteří trpí kvůli válečnému konfliktu. Sportovci organizují materiální i finanční podporu či nabízejí dětem z Ukrajiny možnost zapojit se do mládežnických tréninků.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky Turistika, trasa, výlet, procházka, historická akademie, Tomáš Kryl, průvodce, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.