pondělí 4. července 2022 Prokop

Olomoucké Vlastivědné muzeum nabídne průřez tvorbou Jana Saudka

Průřez celoživotní tvorbou sedmaosmdesátiletého Jana Saudka od pondělí nabídne Vlastivědné muzeum v Olomouci. Výstava představí ateliérové fotografie, které jsou pro Saudkovo dílo stěžejní, ale i méně známou tvorbu z raných let, kdy se fotograf zabýval spíše tematikou dětství a rodiny.

Součástí výstavy budou i fotky adjustované a kolorované autorem, který tuto techniku používá od roku 1977.

Výstava děl uměleckého fotografa, malíře a spisovatele Jana Saudka zabere největší výstavní sál muzea svaté Kláry. Otevřena zde bude do 21. srpna. "Výstava se skládá ze dvou částí. První část je kolekce, která pochází ze soukromých sbírek, fotografie pocházejí z 80. až 90. let. Jde o zvětšeniny přímo od Jana Saudka, s jeho popisy, které jsou i ručně kolorované. Druhou část zapůjčila do Olomouce Central Gallery v Praze," uvedla kurátorka výstavy Helena Kočíková z Central Gallery Praha.

Ve výstavním sále sv. Kláry bude vystavena dohromady stovka fotografií Jana Saudka. "Část kolekce, kterou dělal pro výstavu ke svým osmdesátinám, zahrnuje i jeho opravdu rané práce. Pocházejí z 60. až 70. let a nejsou úplně známy. Z originálů z 80. až 90. let zase nechybí jeho klasické motivy, které ho nejvíce proslavily," doplnila Kočíková.

Prostějovské muzeum poprvé představuje tvorbu uměleckého fotografa, malíře a spisovatele Jana Saudka. Výstava Fenomén Saudek nabídne průřez tvorbou v podobě několika desítek velkoformátových fotografií. Přehlídku Saudkovy tvorby najdou návštěvníci...

V regionu mohli Saudkovu tvorbu zhlédnout loni návštěvníci na výstavě Fenomén Saudek v prostějovské galerii Špalíček. Zatímco v Prostějově se představil Saudek poprvé, v Olomouci jeho tvorbu mohli zájemci spatřit například v roce 2009, kdy vystavoval fotografie a obrazy společně s malbami své dcery Marie Havlenové Saudkové. Výstava v Galerii G měla název Zase spolu a návštěvníkům nabídla přes 120 děl z posledních čtyř let.

O dva roky dříve Saudek nafotil nedaleko Olomouce ve staré vojenské pevnůstce skupinový akt, na kterém zachytil 218 lidí, šlo tehdy o největší nahé skupinové fotografování v zemi. Akt byl poté vydražen pro charitativní účely ve veřejné akci za 90 tisíc korun.

Hodnocení článku je 66 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Štítky výstava, Jan Saudek, Vlastivědné muzeum, fotografie, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.