sobota 1. října 2022 Igor

Kareta i povříslovač. Arboretum Bílá Lhota představilo jedinečnou zemědělskou expozici

Po čtyřech letech příprav a prací vznikla na místě bývalého vepřína v Bílé Lhotě na Olomoucku nová zemědělská expozice. Ta sousedí s navštěvovaným areálem arboreta a částečně rozšiřuje také sbírky této botanické zahrady. Lidé si mohou prohlídnout kolekci dobových zemědělských strojů a vybavení využívaného na venkově či relaxovat v bylinkových záhonech.

Vlastivědnému muzeu v Olomouci, pod které arboretum spadá, se v ní podařilo nashromáždit soubor předmětů, které se dříve v zemědělství používaly. A to včetně velkých a často již polozapomenutých strojů jako je například secí či žací stroj anebo mlátička s lisem na slámu. Náklady na expozici včetně rekonstrukce objektu představují zhruba pět milionů korun.

Večerní pohoda u Trojice: Olomouc v létě chystá sérii koncertů zdarma

Kulturní program v Olomouci rozšíří v průběhu léta již potřetí hudební festival Večerní pohoda u Trojice. Na pódiu u památky UNESCO sloupu Nejsvětější Trojice vystoupí hudebníci rozličných žánrů vždy v pátek a v sobotu od 19 hodin. První koncert...

"Součástí expozice, která má vnitřní i venkovní část, je také jedinečná kočárová kareta ze začátku 20. století. Ta hospodáři sloužila jako dopravní prostředek při důležitých cestách - například do kostela, města anebo při slavnostních příležitostech. Dalším ze série ojedinělých exponátů je povříslovač Burco na výrobu slaměných povřísel. Ta se vyráběla zkrucováním z dlouhé obilné slámy, šlo o nezbytnou pomůcku při sklizni. Právě povřísla se používala pro svazování obilí do snopů," objasnil mluvčí muzea Antonín Valenta.

Pod venkovním přístřeškem mohou ode dneška návštěvníci obdivovat všechny velké zemědělské stroje, díky nimž sedláci celý proces pěstování obilí zvládli. "Jde o secí stroj, obilní žací stroj s hrsťovačkou, mlátičku s lisem na slámu a žebřinový vůz pro odvoz sklizně z pole. To vše doplňují další desítky předmětů spojených se zemědělstvím. Zajímavá je například kolekce včelařských nástrojů," doplnil Valenta.

Kraličák láká i na novou bobovou dráhu. Má dva karusely a dojezd do tunelu

Další lákadlo pro návštěvníky severu Olomouckého kraje připravilo horské středisko Kraličák, které už v pátek otevře novou a unikátní bobovou dráhu. Areál v blízkosti Králického Sněžníku chce nabídnout zážitky i relax po celý rok, podle majitele...

V nové expozici jsou k vidění také ukázky plodin pěstovaných jak v tuzemsku, tak v zahraničí. O opojnou paletu vůní se ve venkovní části expozice postarají bylinkové záhony s několika desítkami léčivých rostlin. Pro nejmenší návštěvníky je připravené obří pískoviště.

Expozici muzeum budovalo čtyři roky, jejímu chystanému otevření předcházela kompletní rekonstrukce objektu. Nápad přeměny objektu na novou muzejní expozici přivítali i pracovníci sousedního arboreta. Podle nich se tak k této botanické zahradě připojí další prostory a expozice. Navíc toto místo podle vedoucí arboreta Barbory Součkové patřilo neodmyslitelně k panství jeho zakladatele Quida Riedela. "Získali jsme tak i novou plochu k rozšíření sortimentu arboreta o téměř padesát druhů trvalek a dřevin," uvedla již dříve Barbora Součková.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Štítky Muzeum, expozice, Arboretum Bílá Lhota, Vlastivědné muzeum Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.