pondělí 15. srpna 2022 Hana

Šumperské muzeum můžete navštívit i z domova. Virtuální depozitář nabízí stovky exponátů

Vlastivědné muzeum v Šumperku již několik let nabízí virtuální galerii 3D modelů. Když pandemie koronaviru uzavřela muzea, měli tak v Šumperku malý náskok. Využili svou virtuální galerii a návštěvníkům své exponáty zprostředkovali elektronicky.

"Před asi šesti lety bylo naše muzeum jedno z prvních v České republice, které se do takového projektu pustilo. Na konferencích jsme naše 3D exponáty ukazovali ostatním. Sbírku stále rozšiřujeme a každým rokem přidáváme nové kousky. To, že přijde covid, jsme samozřejmě netušili, ale lze říct, že jsme před ostatními kolegy měli na začátku pandemie drobný náskok," uvedla v tiskové zprávě ředitelka Vlastivědného muze v Šumperku Marie Gronychová

Návštěvníci mohou nalézt virtuální exponáty na webových stránkách muzea. Některé z nich jsou zpracované 3D technikou, jiné si lze prohlédnout pomocí třistašedesátistupňové rotace. K digitalizaci byly vybírány zajímavé předměty napříč všemi sbírkami. Podle ředitelky mohou virtuální muzeum využít běžní návštěvníci i odborníci. "V neposlední řadě myslíme také na imobilní návštěvníky," dodala Gronychová.

"To, že Vlastivědné muzeum v Šumperku vykročilo digitální době naporti, vnímám velmi pozitivně. Exponáty naskenované do 3D podoby jsou skvělým pomocníkem nejen pro badatele, prohlížet je lze opravdu hodně detailně," doplnil krasjký radní pro kuturu Jan Žůrek. Nejedná se o jedinou moderní technologii ve městě. V Šumperku lze také absolvovat panoramatické prohlídky několika expozic a výstavu o archeologii doplňují exponáty vytištěné na 3D tiskárně. 

FOTOGALERIE: Výstava v Prostějově představuje speciální síly. Vidět lze předměty z bojových misí

Unikátní výstavu věnovanou elitnímu prostějovskému vojenskému útvaru, který téměř 20 let funguje pod názvem 601. skupina speciálních sil generála Moravce, připravilo Muzeum a galerie v Prostějově. Zájemci až do začátku září mohou vidět uniformy,...

Vlastivědné muzeum v Šumperku spravuje celkem pět budov. Muzeum v Šumperku, Mohelnici, Zábřehu, Lovecko-lesnické muzeum v Úsově a Památník Adolfa Kašpara v Lošticích. Unikátním je také muzeum v Úsově. Mezi exponáty se dají najít více než stoleté trofeje exotických zvířat či velmi netradiční sbírka zvířecího trusu. Jsou v ní zastoupeny exkrementy lesní zvěře i trus ptačí.

"Tyto předměty, společně s ostatními preparáty muzea, sloužily ke vzdělávání lesníků na začátku 20. století. Každý správce lesa musel umět poznat, a to i podle trusu, jaký druh zvěře se pohybuje v jeho honitbě. Máme za to, že jiné muzeum u nás nic podobného nenabízí," dodala ředitelka.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto FB Vlastivědné muzeum Šumperk

Štítky muzeum, Šumperk, 3D modely, Vlastivědné muzeum, virtuální

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.