sobota 28. listopadu 2020 René

Ministerstvo zrušilo tři ze sedmi výjimek na kůrovcovou těžbu

Ministerstvo životního prostředí zrušilo tři výjimky umožňující kácení stromů v kůrovcem zasažených lesích v první a druhé zóně CHKO Jeseníky. Podle Ondřeje Bačíka ze Společnosti přátel Jeseníků výjimky vloni vydala Správa CHKO Jeseníky a následně se proti nim odvolaly organizace Hnutí Duha a Společnost přátel Jeseníků.

Organizace Společnost přátel Jeseníků a Hnutí Duha loni v prosinci vyzvaly ministerstvo životního prostředí (MŽP), aby zrušilo sedm z deseti platných výjimek na kůrovcovou těžbu v prvních a druhých zónách CHKO Jeseníky i v přírodní rezervaci Suchý vrch. MŽP nedávno potvrdilo stanovená pravidla pro lesnické zásahy v rezervaci Suchý vrch, kde tak může těžba pokračovat.

Tři nyní zrušené výjimky, které byly vydány na žádost Lesů ČR, se týkaly kůrovcové těžby v lesích mimo jesenické rezervace, jejichž celkové plocha podle Bačíka činí 4560 hektarů. „Jde o území 14krát větší, než je rezervace Rejvíz, a zahrnuje divokou přírodu a neobydlené horské území zařazené do nejpřísněji chráněné první a druhé zóny CHKO Jeseníky,“ řekl.

Většina této oblasti je podle Bačíka chráněna jako evropsky významné lokality Praděd a Keprník. „Jedná se o tak mimořádné lokality, jako je údolí Hučivé Desné s masivy Klínové hory, Spáleného vrchu, Vozky a Červené hory, na jejímž vrcholu leží i známá Vřesová studánka. Jde o jedno z největších území s divokou přírodou v ČR se strategickým významem pro výskyt vzácných druhů živočichů,“ komentuje Bačík.

Správa CHKO Jeseníky podle ekologických aktivistů pomocí nyní zrušených výjimek povolila kácení stromů na menších plochách i masivní těžbu v horských lesích s tvorbou holosečí, a to celoročně s platností do konce příštího roku. „Vedení Správy CHKO Jeseníky zcela selhalo ve své klíčové roli při ochraně vzácné přírody nejvyšších moravských hor. Místo ochrany povoluje plošná odlesnění velké části horských lesů Hrubého Jeseníku, což může vést k ekologické katastrofě,“ dodává Bačík.

Podle MŽP nebylo dostatečně prokázáno, že veřejný zájem převažuje nad ochranou přírody. „Správa CHKO příliš podléhá tlaku lesníků a nadřazuje zájmy těžařů nad zájmy ochrany přírody, aniž by k tomu doložila objektivní důvody a provedla vyhodnocení dopadů. Hned tři zrušená aktuální rozhodnutí jsou toho důkazem,“ říká Ivo Dokoupil z Hnutí Duha.

Ekologičtí aktivisté a někteří odborníci tvrdí, že lesy lze díky jejich značné schopnosti obnovy bez obav ponechat vlastnímu osudu. Lesníci naopak dávají přednost preventivním zásahům, aby se kůrovec nerozšířil i do nepostižených oblastí Jeseníků.

Autoři | Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Štítky CHKO, lesy, správa, kůrovec, Jeseníky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.