neděle 29. března 2020 Taťána

Výslechy v kauze Vidkun pokračují, vypovídat bude Langer

V pozici svědka bude dnes u olomouckého krajského soudu vypovídat v kauze Vidkun bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer. Blízký přítel a obchodní partner jednoho z obžalovaných, vlivného podnikatele Ivana Kyselého, byl v kauze rovněž zadržen a prověřován, obviněn však nebyl. V korupčním případě odkrývajícím podle žalobců nezákonné vynášení informací a ovlivňování trestních spisů by měly být vyslechnuty tři desítky svědků. Kauzou se bude soud zabývat celý tento týden.

Ivan Langer byl jedním z těch, u nichž policie v říjnu 2015 při spuštění razie provedla domovní prohlídky. V jeho bytě v Olomouci strávili kriminalisté více než 13 hodin. Část věcí a dokumentů zabavených policií při domovních prohlídkách v bytě, kanceláři a bezpečnostní schránce bývalého ministra vnitra a nyní advokáta Ivana Langera získala policie až v květnu 2016, neboť podléhaly advokátnímu tajemství. Kriminalistům je vydal ostravský krajský soud.

Langer nakonec v kauze obviněn nebyl a figuruje v ní pouze jako svědek. To je i důvod, proč nebudou podle soudu prováděny listinné a další důkazy, které byly u něj zajištěny. Soud tento návrh státního zástupce neakceptoval. Jde o důkazy, které ve vztahu k podané obžalobě neprokazují žádnou skutečnost, kterou obžaloba tvrdí, řekl již dříve soudce Martin Lýsek.

Vidkun podle obžaloby odkrývá korupční vztahy mezi policií, politiky a podnikateli v Olomouci. Podle žalobců vynášeli policisté informace z devíti trestních kauz vlivnému olomouckému podnikateli Ivanovi Kyselému. Ten v letech 2014 až 2015 tyto cenné informace údajně využíval k posílení svého vlivu a dával pokyny, jak má policie jednat. Informace poté podle žalobců předával dalším lidem s významným politickým či ekonomickým vlivem v Olomouckém kraji, zejména Langerovi, tehdejšímu hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi (ČSSD) či náměstkovi olomouckého primátora Martinu Majorovi (ODS). V případu jsou obžalováni čtyři lidé. Kromě dvou tehdejších policistů a Kyselého také exhejtman Rozbořil.

Autoři

Štítky soud, policie, korupce, Vidkun, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.