středa 12. srpna 2020 Klára

Do olomouckých krajských voleb je podáno 16 kandidátních listin

O letošní říjnové krajské volby v Olomouckém kraji projevili politici či nezávislé osobnosti menší zájem než před čtyřmi lety. Tehdy se o hlasy kandidátů ucházelo v regionu 21 politických stran, hnutí a koalic, nyní je kandidátek o pět méně. Vyplývá to z počtu podaných kandidátních listin, které do úterý obdržel olomoucký krajský úřad. Počet kandidujících stran, hnutí či koalic již vyšší nebude, v úterý totiž vypršela lhůta pro jejich podání..

Kandidátní listiny podali ke krajskému úřadu zástupci stran, hnutí a koalic většinou až v posledních dnech, minulý týden v pondělí jich bylo odevzdáno pět. Podle vedoucího oddělení správních činností Petera Garláthyho je to obdobné s předchozími volbami. „Celkem jsme obdrželi 16 kandidátních listin. Jako poslední přišla dnes odpoledne do datové schránky kandidátka Moravské a Slezské pirátské strany,“ řekl.

Jako první podala kandidátní listinu ČSSD a Patrioti Olomouckého kraje, jejichž lídrem je dosavadní náměstek hejtmana Jiří Zemánek. Do voleb je přihlášeno také hnutí ANO, kde se bude pokoušet obhájit funkci hejtmana Ladislav Okleštěk. Ze současného vedení kraje kandiduje také hejtmanův náměstek Dalibor Horák, který je lídrem ODS. Společnou kandidátku s názvem Spojenci - Koalice pro Olomoucký kraj, kterou uzavřeli KDU-ČSL, TOP 09, Zelení a ProOlomouc, povede předseda lidovců a poslanec Marian Jurečka.

Kandidátku podala také KSČM v čele s Ludvíkem Šuldou. Do krajských voleb se zapojí i hnutí Trikolóra, jeho kandidátku povede poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková. Kandidátní listinu podala také strana Rozumní a rovněž Svoboda a přímá demokracie (SPD) v čele s Radimem Fialou. Lídrem společné kandidátky hnutí STAN a Pirátů je olomoucký zastupitel a ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého Josef Suchánek.

Krajských voleb se chtějí účastnit také Moravané, Sdružení pro republiku - Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska, Soukromníci a ODA, Koruna Česká, Dělnická strana sociální spravedlnosti a také Demokratická strana zelených - Za práva zvířat a Moravská a Slezská pirátská strana, uvádí www.kr-olomoucky.cz.

Krajské volby v Olomouckém kraji v roce 2016 vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před sociální demokracií a komunisty. Koalici vítězné ANO vytvořilo s ČSSD a ODS. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu Olomouckého kraje má ANO 16 křesel, druhá ČSSD devět a KSČM sedm. Koalice pro Olomoucký kraj získala sedm mandátů. Šesti zastupiteli disponuje hnutí Starostové pro Olomoucký kraj. Po pěti křeslech získaly ODS a koalice SPD-SPO. Předchozí čtyři roky v Olomouckém kraji vládla ČSSD s KSČM.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, volby, kraje, Olomoucký, kandidátka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.