úterý 27. října 2020 Šarlota / Zoe

FOTO: Voliči v karanténě dnes mohou využít hlasování z auta. Drive-in je v každém okrese otevřen do 15:00

Krajské a senátní volby sice budou zahájeny až v pátek, lidé v karanténě kvůli koronaviru ale budou moci hlasovat už dnes. Využít mohou tzv. drive-in stanovišť, která byla zřízena v každém z okresů. V Olomouci se stanoviště nachází na ulici Lipenská, v kraji se nachází další čtyři stanoviště - jeden v každém okrese. Stanoviště budou otevřena od 07:00 do 15:00. Kdo by hlasování z auta nemohl využít a musí zůstat doma, může si vyžádat speciální volební komisi.

Zvláštními způsoby hlasování bude moci podle ministerstva vnitra odvolit zhruba 16.000 českých voličů, kteří jsou kvůli nemoci covid-19 v karanténě nebo izolaci. „Zdvojnásobili jsme kapacitu, na drive-inech budou moci projíždět dvě auta zároveň. Odvolí i ti, kteří by to například kvůli koloně vozidel nestíhali do 15:00," uvedl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Speciálních komisí, které budou za voliči chodit domů, bude místo plánovaných 78 nakonec 156, dodal Mlsna.

Drive-in místa v Olomouckém kraji:

okres Jeseník:
Jeseník, Parkoviště za Podjezdem 
okres Olomouc: Olomouc, Lipenská 753/120 
okres Prostějov: Prostějov, místní část Vrahovice, ul. Mikoláše Alše, parkoviště u koupaliště
okres Přerov: parkoviště před letištěm Bochoř 
okres Šumperk: Vikýřovice, Ztracená 684

Lidé, kteří se rozhodnou využít hlasování z auta, by si kromě občanského průkazu měli vzít sebou potvrzení od lékaře či hygienika o nařízené karanténě, případně i hlasovací lístek vybraného krajského uskupení, případně i senátního kandidáta. Na krajském volebním lístku mohou kroužkem u pořadového čísla označit až čtyři preferované kandidáty. Na drive-in stanovišti nejprve prokážou svou totožnost, poté zajedou do prostoru pro úpravu hlasovacích lístků, kde vybraný lístek vloží do obdržené obálky a tu pak vhodí do volební schránky.

O hlasování do speciální volební schránky budou moci lidé v karanténě požádat svůj krajský úřad na speciální telefonní lince. Její číslo a termín, do kdy se nahlásit, naleznou na webových stránkách svého kraje. Učinit by tak podle vnitra měli do čtvrtečních 20:00.

Lidé v sociálních zařízeních, která byla kvůli koronaviru uzavřena, navštíví speciální volební komise ve čtvrtek nebo v pátek. Pro ostatní voliče včetně těch v karanténě, kteří budou hlasovat do běžných i speciálních přenosných schránek, bude připraveno hlasování standardně v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00.

Ohodnoť článek

Autoři , | Foto Jan Tománek

Štítky volby, kraj, drive-in, karanténa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.