pondělí 14. června 2021 Roland

Opozice kritizuje nákup pozemků u olomouckého akvaparku. Je to strategická záležitost, namítá město

Opozice v olomouckém zastupitelstvu ostře kritizuje připravovaný nákup pozemků u akvaparku od firmy spojené se stavebním holdingem Gemo. Podle ní neexistují plány na využití pozemků a v době po covidu nejsou ani na nákup peníze. Radnice namítá, že jde o strategické pozemky, které je nutné mít pod kontrolou. Cena je téměř 20 milionů korun.

Už v pondělí má dozorčí rada Dopravního podniku města Olomouce schvalovat předběžnou smlouvu o nákupu pozemků těsně vedle akvaparku u výpadovky na Brno. Prodává je společnost Za retailem Olomouc, kterou vlastní stavební imperium Gemo Holding vlivného podnikatele Jaromíra Uhýrka. Cena je 19 646 850 korun.

Opoziční kluby ProOlomouc a Piráti a Starostové tvrdí, že v současné době neexistují žádné konkrétní plány na využití těchto pozemků, akvizice není řádně zdůvodněná a navíc se připravuje v situaci, kdy Olomouc hodlá prodat nemovitosti za 127 milionů korun, aby pokryla díru v rozpočtu po epidemii covidu.

Připravovanou transakci projednala v únoru letošního roku mimo jiné majetkoprávní komise na olomoucké radnici a koupi pozemků nedoporučila.

"Nemyslíme si, že zrovna rozvoj akvaparku na okraji města je ta nejdůležitější věc, do které by město mělo nyní investovat," prohlásil zastupitel z klubu Piráti a Starostové Marek Zelenka.

Kluby ProOlomouc a Piráti a Starostové proto vyzývají zástupce města v Dopravním podniku a Aquaparku Olomouc, aby transakci zastavili.  "A to až do doby, než bude orgánům města předložen konkrétní projekt využití pozemků včetně modelu jeho ekonomiky a financování," navrhuje předseda hnutí ProOlomouc Tomáš Pejpek.

Transakce je pro Dopravní podnik přiměřeně zisková

Město transakci obhajuje. Vedení radnice ovšem o nákupu nerozhodovalo. Dopravní podnik a Aquapark jsou členy koncernu statutárního města Olomouc, jde tedy o dohodu dvou městských firem. Cena odpovídá znaleckému posudku. 

"V rámci koncernové spolupráce byl Dopravní podnik požádán o výpomoc při získání zmiňovaných pozemků. Důvodem je časové omezení platnosti nabídky a možnost Dopravního podniku získat úvěr od komerčních bank," popsal předseda představenstva pověřený řízením Dopravního podniku Jaroslav Michalík.

Koupě by se fakticky uskutečnila v roce 2022 a zhruba po pěti letech, až bude mít Aquapark splaceny úvěry, by si pozemek od Dopravního podniku odkoupil. 

"Transakce je pro Dopravní podnik kalkulována jako přiměřeně zisková. Vedení společnosti sdílí názor, že zakoupení pozemku je strategické rozhodnutí, které sesterské městské společnosti umožní v budoucnu další rozvoj," argumentuje Michalík.

Provozovatelem olomouckého plaveckého areálu bude od nového roku Aquapark Olomouc

Plavecký stadion v Olomouci bude od příštího roku místo společnosti Olterm&TD provozovat firma Aquapark Olomouc, která v okrajové části města spravuje městský akvapark. Návrh smlouvy upravující podmínky provozu stadionu příští týden projedná...

Podle hlavního manažera Aquaparku Dalibora Přikryla je nákup pozemků nutný z toho důvodu, aby společnost měla v budoucnu možnost se rozšiřovat. 

"Je třeba vnímat, že se pohybuje ve vysoce konkurenčním prostředí. Aquapark byl otevřen v roce 2009, tedy již před dvanácti lety. Pro udržení atraktivity je nutné jednou začas přijít s nějakou novinkou nebo vylepšením. Abychom se mohli v budoucnu rozšiřovat, musíme mít kam," tvrdí Přikryl.

Aquapark totiž peníze nemá, na úvěr by nedosáhl, proto výpomoc sesterské koncernové firmy Přikryl vítá. 

Proč vlivný podnikatel Uhýrek pozemky prodává právě v této době a jaké má další záměry, není zřejmé. Na dotaz Olomoucké Drbny neodpověděl.

Co tvrdí ProOlomouc a Piráti a Starostové
Projekt spolupráce se společností Gemo při výstavbě Aquaparku v hodnotě 600 milionů korun bude stát olomoucké občany 1,1 miliardy. Roční splátky úvěru ve výši přes 40 milionů budou zatěžovat rozpočet města až do roku 2027. Za drastickým finančním dopadem stojí nezodpovědná příprava a netransparentnost. Stejné rysy nese připravovaný nákup dalšího pozemku.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Olomouc

Štítky akvapark, pozemky, město, opozice, Gemo, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.