pondělí 5. prosince 2022 Jitka

V olomoucké kauze Vidkun je vinný Kyselý, Kadlec a Rozbořil, uvedl soud

, aktualizováno 16. července 2021, 13:28

Olomoucký soud potrestal v korupční kauze Vidkun bývalého olomouckého policejního náměstka Karla Kadlece, vlivného podnikatele Ivana Kyselého a bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) podmíněnými tresty. Všem třem uložil i peněžité tresty, Kadlecovi rovněž zakázal činnost na čtyři roky. Naopak tehdejšího šéfa hospodářské kriminálky Radka Petrůje soud zprostil obžaloby. Soud obžalované odsoudil za vynášení informací ze čtyř z devíti původně žalovaných trestních kauz, jejich ovlivňování se ale neprokázalo. Rozsudek není pravomocný.

"Nebylo prokázáno, že by mezi Kadlecem a Kyselým zmiňovaná trestní řízení byla fakticky ovlivněna. Nemáme důkaz o tom, že cílem jednání bylo ve prospěch někoho něco reálně ovlivnit. Racionálně prokázáno je z jádra obžaloby to, o čem Kadlec s Kyselým mluvil," uvedl soudce Martin Lýsek. Poukázal na to, že v případu prohrála hlavně policie - kauza podle soudce ukázala svět obžalovaných, kteří tyto informace využívali pro své účely. "Hlavní bylo být zadobře se skupinou lidí, kteří mě zajistí, kdybych měl problém. Je to jednoznačně prokázána motivace," doplnil soudce.

Rozsudek není pravomocný, Kadlec si ponechal lhůtu, Kyselý a Rozbořil se jednání dnes neúčastnili, žalobce se na místě odvolal proti zprošťujícímu výroku u Petrůje. "V tom zásadním jsem spokojen, soud zkonstatoval dlouhodobost toho stavu, který tady fungoval a tok informací. Tento případ je obrovskou prohrou policie, bezpečnostních složek státu, připomeňme si řadu výpovědí vysokých funkcionářích ať už z GIBS či z policie, to není moc hezký obrázek," uvedl státní zástupce Miroslav Stoklásek.

Rozbořil je odsouzen za podplácení, Kadlec za zneužití pravomocí a Kyselý za účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Kadlec byl původně žalován i za přijetí úplatku od exhejtmana Rozbořila, to se však podle soudu neprokázalo - odrazilo se to tak i na uložení trestu. Žalobce mu původně navrhoval pět let vězení, soud Kadlecovi nakonec uložil dva roky s podmíněným odkladem na čtyři roky, zaplatit musí 144 tisíc korun. Podnikatel Kyselý dostal trest 18 měsíců s tříletým podmíněným odkladem a peněžitý trest 2,1 milionu. Rozbořilovi soud uložil dva roky s tříletým odkladem, zaplatit musí 180 tisíc korun. Jednání vytýkané Petrůjovi není podle soudu trestným činem.

Podle podané obžaloby Kadlec podnikateli Kyselému dlouhodobě poskytoval informace z devíti trestních řízení, soud však dvojici odsoudil za jejich jednání ve čtyřech trestních kauzách - tzv. kauza Králík, Kaštilová-Tesařová, kauza olomouckého akvaparku a za případ jezdeckého areálu v Lazcích prověřovaného kvůli možnému dotačnímu podvodu, kvůli kterému je odsouzen bývalý hejtman Rozbořil. "Kadlec Kyselému sděloval reálné postupy policie či státního zástupce, jsou to informace, které měly být utajeny," uvedl soudce Lýsek. Zproštěni jsou naopak z údajného vynášení informací v kauze HC Olomouc, Tesco SW, v tzv. kauze Šternberk a Vocabulario I. a II., podle soudu chybějí v těchto případech důkazy.

Kauza byla postavena důkazně především na odposleších. Zachycují schůzky hlavních aktérů případu v olomouckých kavárnách a restauracích, ale i z kuřárny olomouckého pracoviště GIBS a Kadlecovy kanceláře v budově krajského policejního ředitelství. Právě tam podle žalobců obžalovaní diskutovali o věcech z trestních řízení a předávali si informace či pokyny. Dohromady jde o 130 CD s hodinami záznamů.

Všichni obžalovaní vinu celou dobu popírali. Kadlec tvrdil, že v jeho případě šlo o operativní činnost, při níž naopak získával od podnikatele Kyselého informace. Soud jeho tvrzení neuvěřil. "Ta operativní činnost je pro nás vymyšlený důvod. Předával informace, protože funkce náměstka je do značné míry politická, někdo někoho zná a někdo někoho podpoří. To je svět, ve kterém žil Kyselý a Kadlec," dodal soudce.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČTK/Peřina Luděk

Štítky rozsudek, soud, korupce, Vidkun, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.