úterý 26. října 2021 Erik

Sněmovní volby začnou pro voliče v karanténě kvůli koronaviru už 6. října

Volby do Sněmovny začnou kvůli trvajícímu stavu pandemické pohotovosti už ve středu 6. října. Dva dny před otevřením standardních volebních místností v Česku budou moci hlasovat lidé, kteří jsou v karanténě kvůli koronaviru. Odvolit budou moci podobně jako při loňských krajských a senátních volbách z auta na volebních stanovištích. Ta budou podle ministerstva vnitra k dispozici od 8:00 do 17:00.

"Dostupné bude alespoň jedno drive-in stanoviště na okres. O množství rozhodnou krajské úřady, které nejpozději 23. září zveřejní jejich adresy," uvedlo ministerstvo. Mapu jednotlivých stanovišť zveřejní na svém webu.

Loni bylo pro hlasování z auta připraveno 78 hlasovacích míst, dvě z nich v Praze kvůli senátním volbám, zbylé po jednom v každém okrese. I když byla stanoviště připravena odbavit všech 16 tisíc lidí, kteří byli v karanténě, nabídku v každém z krajů využilo v průměru 250 lidí.

Ve čtvrtek 7. října a v pátek 8. října by bylo hlasování možné v sociálních a nemocničních ústavech, které by byly z rozhodnutí krajských hygieniků uzavřeny kvůli výskytu nákazy. Ve čtvrtek by speciální volební komisaři přišli do takovýchto zařízení v době mezi 8:00 a 22:00, v pátek mezi 8:00 a 18:00. Ve čtvrtek začne také hlasování na českých ambasádách v zahraničí, a to kvůli časovému posunu na americkém kontinentu.

Voliči v domácí karanténě nebo izolaci kvůli covidu budou moci využít hlasování do přenosné volební schránky. Objednat si ji ale budou muset na krajském úřadu nejpozději ve čtvrtek 7. října do 20:00. Volební komisaři s přenosnou schránkou budou chodit ve standardní volební dny a hodiny, tedy v pátek 8. října mezi 8:00 a 22:00, v sobotu 9. října mezi 8:00 a 14:00.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, volby, sněmovna, koronavirus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.