sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Poslanec Major bude nadále náměstkem primátora. Nemá smysl to teď měnit, míní

I po úspěchu ve volbách do poslanecké sněmovny zůstane Martin Major (ODS) náměstkem olomouckého primátora. Dlouholetý komunální politik věří, že obě funkce dokáže spojit. Působení na radnici projednal také s klubem zastupitelů ODS.

Ze zákona bude Major jako poslanec a uvolněný funkcionář pobírat na radnici pouze 40 procent svého dosavadního platu. "Budu zastávat obě dvě funkce i vzhledem k tomu, že do komunálních voleb zbývá rok a nemá smysl to nějakým způsobem zásadně měnit," uvedl Martin Major, který má v kompetenci odbor investic, ochrany, dopravy a územního rozvoje. Zastoupen je také v akciových společnostech Dopravního podniku města Olomouce, Lesy města Olomouce a Aquaparku Olomouc. Major se do Sněmovny dostal z druhé pozice na kandidátce Spolu.

Bývalý olomoucký primátor a právník Major věří, že nebude mít problém obě dvě veřejné funkce časově zvládnout. "Přece jenom jsem na městě docela dlouho a myslím si, že vím, o čem ta práce na radnici je, abych zvládal stoprocentně odvést práci obou dvou funkcí, " podotkl.

Jako problematickou nevidí tuto kombinaci ani politolog z Univerzity Palackého Jakub Lysek. „Myslím si, že je možné to skloubit, politikům bych to nevyčítal. Mnohem horší by bylo, kdyby se jednalo o funkci primátora. Obecně se dá říct, že bych byl zastáncem toho, aby ve sněmovně bylo více lokálních a regionálních politiků,“ uvedl po volbách Lysek.

Naopak nově zvolený poslanec, lídr kandidátky Pirátů a STAN v Olomouckém kraji Tomáš Müller hodlá složit funkci starosty Nové Hradečné na konci roku. V čele obce na Olomoucku je Müller (STAN) nepřetržitě 18 let, po zvolení do Sněmovny se chce plně věnovat nové práci. Své další kroky probere se zastupiteli.

Už roky bojuje proti korupci. Čelila útokům i výhružkám. Nyní je Hana Naiclerová z Prostějova poslankyní

Na kandidátce Pirátů a Starostů v Olomouckém kraji vystřelila díky preferenčním hlasům Hana Naiclerová z Prostějova. Opoziční prostějovská zastupitelka a dlouholetá bojovnice proti korupci před lety začínala v Babišově hnutí ANO, brzy však...

Kumulaci funkcí řešili před čtyřmi lety i jejich předchůdci. Obě funkce si i přes kritiku opozice a dřívější výtky hnutí ANO ponechal olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Obhajoval to tím, že v Praze může lépe prosazovat zájmy Olomouckého kraje. Poslancem je zvolen i nyní, o křeslo hejtmana však přišel po loňských krajských volbách.

Nejvíce funkcí v kraji měl zřejmě v minulém poslaneckém období Oklešťkův stranický kolega Petr Vrána, kromě mandátu poslance vykonával zároveň funkci neuvolněného náměstka hejtmana i přerovského radního. Poslancem byl zvolen i nyní, zůstává neuvolněným radním Přerova. Stejně tak zastával několik funkcí najednou olomoucký primátor Antonín Staněk, místa v čele radnice se nevzdal po zvolení poslancem ani po jmenování ministrem kultury.

Naopak na svou funkci v souvislosti se získáním mandátu rezignoval na konci února 2018 starosta Jeseníku Adam Kalous (ANO). Z nově zvolených poslanců před čtyřmi lety byl v Olomouckém kraji jediný, který opustil kvůli svému zvolení druhou funkci v čele samosprávy. Letos už se do Sněmovny nedostal, kandidoval ze sedmého místa.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.