pondělí 15. srpna 2022 Hana

Byty v Olomouckém kraji stavěli vesměs soukromí investoři, radnice dávaly peníze do oprav

Nové byty v Olomouckém kraji v uplynulých čtyřech letech budovali vesměs jen soukromí investoři, radnice do bytový výstavby většinou neinvestovaly. Některá města však developerům připravila pozemky pro stavbu bytů. Města také investují do oprav vlastního bytového fondu a obnovy sídlišť.

Žádný nový obecní byt v posledních čtyřech letech nepřibyl například v Olomouci. Koalice se v programovém prohlášení zavázala vybudovat nejméně 20 bytů v režimu dostupného bydlení a zároveň chtěla připravit stavbu dalších bytů do fáze projektové přípravy. Primátorův náměstek Martin Major (ODS) řekl, že činnost radnice v uplynulých dvou letech poznamenala pandemie koronaviru, kvůli níž město muselo značnou část svých sil soustředit na řešení problémů vyvolaných šířením koronaviru.

"Toto volební období bylo strašně nespravedlivé vůči komunální politice. Trápili jsme se s covidem a sotva skončil, tak vypravujeme sanitky, autobusy a pořádáme sbírky pro Ukrajinu. Takže pro klasickou komunální manažerskou činnost bylo strašně málo času. Nicméně jsme připravili projekt v ulici Pod lipami, který počítá se spoluprací se soukromým subjektem," uvedl Major. Podle něj připravený rezidenční projekt zahrnuje několik desítek bytů, z nichž část by měla připadnout městu. 

Stavbu bytů u nádraží v Olomouci chce investor zahájit už letos. Investice je 2,6 miliardy

Už letos chce investiční skupina DRFG zahájit v sousedství hlavního nádraží v Olomouci stavbu prvních 168 bytů. Developer zde koupil parcely o ploše přes čtrnáct tisíc metrů čtverečních, první etapa výstavby má skončit v polovině roku 2024....

Nové městské byty v letech 2018 až 2022 nepřibyly ani v Šumperku. "Byly pouze prováděny průběžné stavební úpravy a drobné opravy a modernizace bytů," řekl vedoucí oddělení kultury a vnějších vztahů šumperské radnice Bohuslav Vondruška. Město v uplynulých čtyřech letech připravilo prostor pro byty na území bývalého podniku Hedva. Měl by tam vzniknout šestipodlažní objekt s více než stovkou bytů, klidovým vnitroblokem a parkovištěm. "Pro výstavbu zmiňovaného objektu byla na stavební úřad podána žádost o územní souhlas. Doposud nebyl stanoven termín zahájení výstavby, to bude na novém vedení města," podotkl Vondruška.

Obecní byty nepostavil ani Přerov. "Zaměřili jsme se na rekonstrukci bytového fondu, který z důvodu stavebnětechnického stavu nebyl obyvatelný. V letošním roce bude takto opraveno 38 bytů a investovaná částka dosáhne 15 milionů korun," uvedl vedoucí odboru správy majetku a komunálních služeb přerovské radnice Miloslav Dohnal. Do oprav sídlišť pravidelně investuje také prostějovská radnice.

Bytová výstavba v posledních letech díky developerům výrazně ožila zejména v Olomouci. Ve městě se připravuje, staví či dokončuje několik velkých bytových projektů. Developerské společnosti budují byty v městské části Slavonín. Společnost Sochorova stavební na místě bývalých kasáren v centru Olomouce staví více než 300 bytů. Přes 200 bytů ve dvou etapách postaví v areálu bývalých sladoven a mrazíren developerská společnost Link City Centrum NS.

Zástupy zájemců jsou pryč, k poklesu ceny nemovitostí zatím nedochází, říká ředitel Hanácké realitní kanceláře

Se setrvačností typickou pro realitní trh dobíhají projekty a nabídky z předchozích měsíců. Do zájmu o nemovitosti ale významně promlouvá výše sazeb hypotečních úvěrů, které se pohybují zhruba okolo 5,5 procenta. „Prodejní doba u nemovitostí se...

Skupina Redstone loni kvůli vysoké poptávce po bytech rozšířila zahájenou stavbu první etapy projektu Šantovka Living z plánovaných dvou bytových domů na čtyři. Počet nabízených bytů se tak zdvojnásobil na 68. Skupina Redstone projekt Šantovka Living čítající přes 200 bytů na začátku roku 2020 kvůli vysokým cenám stavebních prací pozastavila.

Stavbu prvních 168 bytů chce letos zahájit na pozemcích v sousedství hlavního nádraží v Olomouci investiční skupina DRFG.V této části města koupila parcely o celkové ploše přes 14.000 metrů čtverečních. První etapa stavby víceúčelového komplexu budov má skončit v polovině roku 2024 a poté na ní naváže druhá fáze. Areál se 450 byty, kancelářemi a obchody má stát celkem 2,6 miliardy korun.

Bytová výstavba v Olomouckém kraji letos po předchozím dvouletém útlumu způsobeném pandemií covidu výrazně roste. V prvním čtvrtletí v kraji začala stavba 470 bytů, což bylo meziročně o 45 procent víc. V roce 2021 bytová výstavba v kraji kvůli pandemii koronaviru klesla o 11,8 procenta a předloni o 8,2 procenta.

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Brno

Štítky byty, výstavba, investice, opravy, radnice, města, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.