úterý 27. září 2022 Jonáš

O hlasy voličů se v Olomouci bude v komunálních volbách ucházet jedenáct stran a hnutí

O hlasy voličů se v Olomouci v zářijových komunálních volbách bude ucházet jedenáct politických stran a hnutí, o pět méně než před čtyřmi lety. Některé strany půjdou letos do voleb společně. Méně kandidátních listin strany podaly také v Prostějově a Přerově.

V řádném termínu podaly v Olomouci kandidátky Spolu, SPD a Trikolora, ANO 2011, koalice Svobodní, Soukromníci, Koruna Česká a Konzervativní strana, KSČM, ProOlomouc a Piráti, Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty, Olomoučané, koalice STAN, Zelení a nezávislé olomoucké osobnosti, Sdružení pro republiku-Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska a hnutí spOLečně.

V Prostějově zástupci stran podali deset kandidátek, v roce 2018 jich bylo 13. V Přerově politické strany a hnutí v termínu doručily 11 kandidátek pro komunální volby, o jednu méně než před čtyřmi lety. Úřady budou v příštích dnech zkoumat, zda podané listiny obsahují všechny náležitosti, a případně kandidáty a volební uskupení vyzvou k odstranění závad.

"V Přerově se bude ucházet v komunálních volbách o přízeň voličů jedenáct stran a hnutí. V minulých volbách do zastupitelstva v roce 2018 šlo do boje o radnici dvanáct stran a do zastupitelstva se jich dostalo osm," uvedla například v tiskové zprávě mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Majerová chce za Olomoucko do Senátu. Musíme otočit směřování naší země, tvrdí

Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková bude za Olomoucko kandidovat do Senátu. Za svůj hlavní cíl si klade otočit směřování České republiky. O místo v horní komoře parlamentu se utká například s lékaři Lumírem Kantorem, Milanem...

Většina stran a hnutí již své lídry zveřejnila v uplynulých týdnech, některé z nich představení kandidátky spojily se zahájením volebních kampaní. Své funkce obhajuje olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO), primátor Prostějova František Jura (ANO), v Přerově dosavadního primátora Petra Měřínského (ANO) vystřídal na prvním místě kandidátky jeho stranický kolega Petr Vrána. Pozice obhajují i starostka a starosta Jeseníku a Šumperka Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem) a Tomáš Spurný (Pro Šumperk).

V Olomouci bude dosavadnímu primátorovi konkurovat jeho náměstkyně Markéta Záleská z ODS, která se stala volební jedničkou koalice Spolu tvořené ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Hnutí STAN se rozhodlo v Olomouci pro společnou kandidátku se Zelenými, v čele stanula olomoucká zastupitelka Andrea Hanáčková za STAN. Hnutí spOLečně povede do voleb primátorův náměstek Otakar Bačák. Hnutí ProOlomouc půjde do voleb v Olomouci společně s Piráty, lídrem je předseda ProOlomouc a zastupitel Tomáš Pejpek. KSČM do čela kandidátky vybrala Liběnu Večeřovou. Koalici vytvořily také Trikolora s SPD, lídrem společné kandidátky je bývalý poslanec SPD Pavel Jelínek.

Komunální volby se letos uskuteční 23. a 24. září. Před čtyřmi lety komunální volby v Olomouci vyhrálo ANO, získalo 14 mandátů. Druhé skončilo ProOlomouc s šesti mandáty, třetí koalice Piráti a Starostové rovněž se šesti zastupiteli. Čtvrtá ODS získala pět mandátů, čtyři měla pátá KDU-ČSL. Šesté skončilo hnutí spOLečně se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadila koalice SPD a SPOZ rovněž se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončila KSČM se dvěma mandáty. Devátá ČSSD získala dva mandáty. Koalici po volbách vytvořily ANO společně s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky volby, komunální, kandidátky, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.