pondělí 15. srpna 2022 Hana

O místo senátora na Olomoucku má zájem osm kandidátů, volby budou koncem září

O místo senátora na Olomoucku má zájem osm kandidátů. Je mezi nimi dosavadní senátor Lumír Kantor, ale i lékař záchranné služby Milan Brázdil, který v roce 2016 v druhém kole prohrál souboj o senátora právě s Kantorem. Před šesti lety bylo kandidátů devět.

Mluvčí olomouckého magistrátu Jana Doleželová řekla, že v zákonem stanovené lhůtě byly podány přihlášky pro osm kandidátů, a to za ODS, Moravany, Trikolóru, hnutí ANO, KDU-ČSL, hnutí STAN, Českou pirátskou stranu a za hnutí s názvem Právo Respekt Odbornost. Jména kandidátů radnice nezveřejnila.

Většina navrhujících stran a seskupení ale už dříve kandidáty oznámila. Senátor a dětský lékař Lumír Kantor bude svůj mandát obhajovat v barvách KDU-ČSL, lékaře Milana Brázdila navrhlo hnutí ANO. ODS vybrala jako svého kandidáta pro senátní volby na Olomoucku emeritního přednostu I. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Čestmíra Neorala. Hnutí STAN vyšle do zářijových senátních voleb na Olomoucku právníka a prorektora Univerzity Palackého Michala Malacku. Svou kandidaturu oznámila již dříve na sociální síti také předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková.

Majerová chce za Olomoucko do Senátu. Musíme otočit směřování naší země, tvrdí

Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková bude za Olomoucko kandidovat do Senátu. Za svůj hlavní cíl si klade otočit směřování České republiky. O místo v horní komoře parlamentu se utká například s lékaři Lumírem Kantorem, Milanem...

Moravané navrhli za svého kandidáta hranického lékaře Ctirada Musila, barvy České pirátské strany bude reprezentovat Václav Ranc. "Práci senátora vnímám v několika rovinách. Nejedná se pouze o roli kontrolní a roli demokratické pojistky, práce senátora je také vytvářet komunikační mosty mezi lidmi v našem regionu a ministerstvy, Senátem či Poslaneckou sněmovnou," uvedl na sociálních sítích Ranc.

Jméno kandidáta za hnutí Právo Respekt Odbornost se nepodařilo zjistit, zmocněnkyni se nepodařilo dovolat.

Sociální demokraté ani komunisté naopak na rozdíl od posledních senátních voleb na Olomoucku letos svého kandidáta nepostavili. "Letos jsme žádného kandidáta nepodávali, nenašli jsme kandidáta, který by mohl konkurovat současnému senátorovi, který by měl jistotu postupu do druhého kola nebo alespoň obsazení předního místa," řekl krajský šéf komunistů Ludvík Šulda. V posledních volbách komunisté navrhli starostku Moravského Berouna Zdenku Szukalskou, ČSSD před šesti lety navrhla Martina Tesaříka.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky volby, senát, kandidáti, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.