úterý 27. září 2022 Jonáš

VOLBY 2022: Město nemá dotovat komerční a lobbistické skupiny či koníčky dospělých, říkají Svobodní

Před zářijovými komunálními volbami Olomoucká Drbna oslovila lídry všech politických stran a hnutí, které kandidují v Olomouci. Všichni lídři dostali stejné otázky.

Komunální volby se konají v pátek a v sobotu 23. a 24. září. Na Olomoucku v tomto termínu zároveň proběhne i první kolo senátních voleb.

Lídrem uskupení Svobodní, Soukromníci, Koruna Česká, Konzervativní strana v Olomouci je Bohuslav Coufal

Co je podle vás největším současným problémem Olomouce a jak ho budete řešit?
Základním problémem Olomouce je zákon o rozpočtovém určení daní, který způsobuje, že města velikosti Olomouce jsou setrvale podfinancována ve svých potřebách a povinnostech. V minulosti byl deficit způsobený Olomouci kompenzován jednorázovými dotacemi ze státního rozpočtu. Přestože tyto jednorázové kompenzace dopadů tohoto špatného zákona jsou již dávno minulostí, tak rozpočet Olomouce je stále na dotacích nejvíce závislý v porovnání se sedmičkou největších měst ČR. V obou minulých obdobích dosahovaly 29 % celkových příjmů našeho rozpočtu. Tato situace je zásadním limitujícím faktorem plánování rozvoje Olomouce. Všechny ostatní plány musí pouze každoročně čekat zdali poslanci schválí rozpočet ČR a zdali se nerozhodnout Olomouc krátit. O peníze jde totiž až na prvním místě.

Městu Olomouc v posledních sedmi letech s výjimkou jednoho roku neustále klesá počet obyvatel. Co s tím uděláte?
Statisticky jde o nevýznamnou změnu. Není to tedy nějaký zásadní problém. Z obecnějšího hlediska není nutné podobný trend do určité velikosti vnímat jako negativní záležitost. Obyvatelům, kteří v Olomouci trvale bydlet zůstanou může tato situace přinést zlepšení kvality života.

Pokud se dostanete do vedení města, budete prosazovat nějaké zásadní změny ve struktuře výdajů a dotací?
Jsme zásadně přesvědčeni, že dotace vyplácené z rozpočtu města mají směřovat k podpoře sociálně slabých a dětí a mládeže. Tato podpora by měla být zcela adresně (např. formou voucherů na služby) zaměřena na obyvatele Olomouce a na služby v Olomouci poskytované. Město nemá ze zásady dotovat komerční organizace včetně různých lobbistických skupin a zájmovou činnost či koníčky dospělých. Stejně tak město nemá suplovat trh a provozovat či dotovat služby, které mohou být předmětem volné hospodářské soutěže.

Jak budete řešit zeleň ve městě, jak chcete do města dostat více stromů?
Přestože na tom se zelení není Olomouc nejhůře, patří starost o udržování a rozvoj zeleně mezi důležitou součást rozvoje města. Musíme si však uvědomovat i limity možností magistrátních zásahů (většina pozemků v Olomouci nepatří městu nebo jsou legislativně velmi regulované), negativní faktory s hustotou zeleně spojené a pochopitelně náklady s budoucí údržbou zeleně spojené. Základním nástrojem politika při rozvoji města včetně zeleně tedy zůstává územní plán a komunikace s developery komerční a rezidenční výstavby.

ANKETA: Kdo by se měl stát dalším primátorem? Olomouc by poprvé mohla mít i primátorku

Současný primátor Olomouce Miroslav Žbánek z ANO v komunálních volbách obhajuje svou pozici. O místo bojují také jeho náměstkyně a náměstek nebo vysokoškolská pedagožka. Kdo by se měl stát dalším primátorem krajské metropole?

Zajistíte ve městě více parkovacích míst?
Je na místě oprávněná kritika, že v rámci rekonstrukcí ulic ubývají parkovací místa a přitom se nestaví nová parkoviště ani parkovací domy, natož slibované P+R na okrajích města pro dojíždějící pracující. Zavádění placeného parkování/rezidenčních zón je z pohledu naší pravicové politiky spíš kladné, ale zvlášť u rezidenčních zón se musí udělat citlivě. Kontraproduktivní by bylo omezení podnikání a služeb, případně aby jedna městská část netrpěla na úkor druhé. Aby tato opatření mohla fungovat je nutné reagovat na požadavky obyvatel a budovat další parkovací místa. V okrajových částech Olomouce je nutné stavět P+R parkovací domy a ve vnitřních částech Olomouce požadovat u developerských projektů i dostatečnou kapacitu parkovacích míst. Je potřeba u dopravy a tzv. udržitelné mobility upozornit na to, že se dost často nejedná o pragmatickou politiku, ale aktivismus. Floskule a hesla jako „město lidem, ne autům“ se snaží řidičům nasazovat psí hlavu a protěžovat cyklodopravu hlava nehlava. U aktivistů se jedná i o zdokumentované zkreslování anket, protlačování štvavé rétoriky do oficiálních materiálů města. Obohacení ryze technického „Plánu udržitelné městské mobility“ o malůvky rozzuřených řidičů a vysmátých cyklistů zcela jistě korektní odbornou debat na toto téma neusnadní.

Budete prosazovat, aby se městských veřejných zakázek nemohly účastnit firmy napojené na Putina?
Především je nutné dodržovat zákony ČR. V případě veřejných zakázek pak je to zákon č. 134/2016 Sb., Zákon o zadávání veřejných zakázek, který pochopitelně řeší i implementaci sankcí EU. S nedodržováním a ohýbáním tohoto zákona máme v ČR poměrně bohaté zkušenosti a Olomouc byla a je v některých minulých kauzách významným hráčem. Budeme proto v tomto i jiných případech striktně dodržovat ustanovení zákona.

Víte už, s kým určitě nepůjdete do koalice?
Zcela určitě nepůjdeme do koalice s KSČM a ANO. Pohled na základní politické principy se v těchto případech naprosto diametrálně liší.

Kdo je Bohuslav Coufal
Narodil jsem se v roce 1968 na sklonku Pražského jara v Českých Budějovicích. Od roku 1974 žiji v Olomouci. Jsem šťastně ženatý a mám dvě dospělé děti. Vystudoval jsem Gymnázium Jana Opletala v Litovli a Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého. V politice jsem krátce působil v letech 1998 – 2002 v Unii svobody. Po volbách v roce 2002 jsem aktivně protestoval proti vstupu US do vlády s ČSSD a stejně jako mnoho dalších jsem své členství ukončil. Následně jsem se dlouho uklidňoval myšlenkou, že není potřeba být v politice angažován. Po pádu vlády Petra Nečase a vstupu Andreje Babiše do velké politiky jsem se rozhodl, že se do politiky vrátím. Celý život jsem byl soukromník a Strana soukromníků ČR byla tedy přirozená volba.
Jsem majitelem nebo spolumajitelem několika firem podnikajících pod společnou hlavičkou ONYX. Firmy se zabývají poskytováním služeb v oblasti informačních technologií, vývoje aplikací, rozvoje a implementace kryptoměn, vzděláváním a sociálními službami.
V soukromém životě je kromě mé rodiny mým hlavním koníčkem lyžování a radioamatérský sport. Jsem předsedou Lyžařského klubu Olomouc a trénuji mladé závodníky v alpských sjezdových disciplínách.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto archiv Bohuslava Coufala

Štítky volby, komunální, lídři, názory, anketa, Olomouc, Bohuslav Coufal, Svobodní, Soukromníci, Koruna Česká, Konzervativní strana

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.