úterý 27. září 2022 Jonáš

VOLBY 2022: Město musí ihned začít budovat cenově dostupné nájemní bydlení, říká lídr Olomoučanů

Před zářijovými komunálními volbami Olomoucká Drbna oslovila lídry všech politických stran a hnutí, které kandidují v Olomouci. Všichni lídři dostali stejné otázky.

Komunální volby se konají v pátek a v sobotu 23. a 24. září. Na Olomoucku v tomto termínu zároveň proběhne i první kolo senátních voleb.

Lídrem kandidátky Olomoučané je Michael Mencl.

Co je podle vás největším současným problémem Olomouce a jak ho budete řešit?
Olomouc má problémů, se kterými je třeba se vypořádat, celou řadu, ale za největší problém považuji chybějící dostupné, důstojné bydlení pro všechny generace. Například mladí lidé potřebují startovací malometrážní bydlení, které si mohou dovolit. Na kandidátce máme mimo jiné ředitele dětského domova a ten vám potvrdí, že sehnat bydlení pro mladého člověka bez silného rodinného zázemí je v Olomouci nemožné. Další naší kandidátkou je pro změnu staniční sestra z domova pro seniory. Čekací doba na umístění je 5 let a fakt, že polovina domova pro seniory funguje jako prodloužená ruka geriatrie za mě není v pořádku. Senioři a seniorky si zaslouží samostatné malé byty se službami a zázemím pro prožití důstojného stáří mnohem dříve než potřebují nepřetržitou zdravotní péči. Vybudujeme také mezigenerační bytový dům pro rodiče samoživitele a osamělé seniory. Chceme, aby se tu lidé cítili dobře. Lidé totiž utváří atmosféru celého města.

Bohužel dále do toho vstupuje fakt, že se většina bytů v Olomouci nachází v panelové výstavbě s omezenou životností nosných konstrukcí. Původních 30 let bylo později prodlouženo na 50, přičemž podle nejoptimističtějších odhadů odborníků mohou panelové domy stát možná až 100 let. Jenže řadě těchto domů je už nyní 60 roků. Co budou obyvatelé těchto domů dělat za 20 let, až v lepším případě doplatí hypotéky? Bydlení bude nedostupné a panelové domy na konci svého života. Město musí ihned začít budovat a podporovat cenově dostupné nájemní bydlení. Podpoříme však také družstevní a spolkovou výstavbu, která je zajímavá především pro mladé rodiny.

ANKETA: Kdo by se měl stát dalším primátorem? Olomouc by poprvé mohla mít i primátorku

Současný primátor Olomouce Miroslav Žbánek z ANO v komunálních volbách obhajuje svou pozici. O místo bojují také jeho náměstkyně a náměstek nebo vysokoškolská pedagožka. Kdo by se měl stát dalším primátorem krajské metropole?

Městu Olomouc v posledních sedmi letech s výjimkou jednoho roku neustále klesá počet obyvatel. Co s tím uděláte?
Město musí využít svůj potenciál naplno a stát se atraktivním místem k životu. Nalákat například absolventy vysokých škol, aby tu chtěli zůstat. Ale zároveň musí udělat ještě více pro to, aby Olomoučané z Olomouce neodcházeli. Obávám se, že to souvisí s mou první odpovědí, náklady na bydlení a život v Olomouci jsou pro řadu lidí příliš vysoké, respektive neodpovídají platům a mzdám, a lidé jsou tak nuceni hledat bydlení mimo Olomouc. Rodiny zde navíc potřebují kvalitní zázemí. Po developerech budeme proto požadovat příspěvek na občanskou vybavenost. Peníze půjdou na školy, školky, zeleň či sportoviště.

Pokud se dostanete do vedení města, budete prosazovat nějaké zásadní změny ve struktuře výdajů a dotací?
Máme sociálně citlivý program, a proto, když stát ve své roli selhává, město musí pomáhat. Je však nutné hledat zdroje financí ve všech zmíněných oblastech, protože vinou změny rozpočtového určení daní, se příjmy Olomouce od roku 2008 dramaticky propadly. Současná vládnoucí koalice v Olomouci pro to neudělala nic.

Jak budete řešit zeleň ve městě, jak chcete do města dostat více stromů?
Zeleň chceme vysazovat všude, kde to bude vhodné a možné. Chceme naplnit myšlenku Olomouce jako města květin a parků. Budeme podporovat budování vegetačních střech. Příkladem však musí jít samo město, a proto chceme realizovat vegetační střechy třeba i na zastávkách MHD. Kde není prostor pro zeleň, mohou vzniknout vodní prvky a stínící prvky. Pomůžeme přírodě, snížíme prašnost a vytvoříme příjemné klima i v letních měsících.

VOLBY 2022: Parazitující neziskové organizace odstřihnu od zdrojů, říká lídr Sdružení pro republiku

Před zářijovými komunálními volbami Olomoucká Drbna oslovila lídry všech politických stran a hnutí, které kandidují v Olomouci. Všichni lídři dostali stejné otázky.

Zajistíte ve městě více parkovacích míst?
Ano, nová parkovací místa ale nesmí vznikat v hustě zastavěných městských částech na úkor zeleně. Řešení existuje. V problémových lokalitách musí nést toto břemeno developer, který zástavbu dále zahušťuje. Jednoduchým administrativním krokem lze dosáhnout vyššího počtu parkovacích stání v novostavbách. Městu však chybí odvaha.

Budete prosazovat, aby se městských veřejných zakázek nemohly účastnit firmy napojené na Putina?
Toto bude celorepublikově řešit navrhovaná novela zákona o zadávání veřejných zakázek. Komunální úroveň ani nemá k dispozici takové nástroje, jaké má vláda. Tento dotaz by měl směřovat na ni.

Víte už, s kým určitě nepůjdete do koalice?
Nechceme do společné koalice s ODS a ANO dohromady. Tato velká koalice je příčinou stagnace města. U některých stran by šlo o konkrétní personální obsazení, přičemž usuzuji, že by to u nás měly velmi těžké.

Kdo je Michael Mencl
Narodil jsem se v roce 1983 na Lazcích, kde jsem prožil dětství. Od 13 let jsem na invalidním vozíku, ale kvůli vysoké škole jsem už v 19 letech začal bydlet samostatně. Po univerzitních studiích v Praze a stipendiu v Salfordu ve Velké Británii jsem vždy věděl, že se chci vrátit zpátky do Olomouce. Učil jsem se jazyky a hodně jsem cestoval. Z každé zahraniční cesty jsem si přivezl nové postřehy, co je v naší Olomouci dobré a na čem je potřeba pracovat.
Komunální politice jsem se začal věnovat od roku 2011, kdy jsem se stal předsedou Komise městské části Řepčín. Založili jsme spolek Naše Řepčínsko a s místními lidmi a s Nadací Via vybudovali park Řepák. Celou tu dobu při mně stála manželka, se kterou nyní bydlíme na Nové Ulici, máme dvě zdravé děti, malého psa a velkou hypotéku.
Pracuji ve stavební projekci. 

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto archiv Michaela Mencla

Štítky volby, komunální, lídři, názory, anketa, Olomouc, Michael Mencl, Olomoučané

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.