úterý 27. září 2022 Jonáš

VOLBY 2022: Pokud neosadíme celou městkou třídu, i patnáct stromů udělá velkou službu, říká lídr spOLečně

Před zářijovými komunálními volbami Olomoucká Drbna oslovila lídry všech politických stran a hnutí, které kandidují v Olomouci. Všichni lídři dostali stejné otázky.

Komunální volby se konají v pátek a v sobotu 23. a 24. září. Na Olomoucku v tomto termínu zároveň proběhne i první kolo senátních voleb.

Lídrem kandidátky spOLečně je Otakar Štěpán Bačák.

Co je podle vás největším současným problémem Olomouce a jak ho budete řešit?
Velký problém Olomouce je skutečný stav majetku, což jsou budovy, komunikace, mosty, sítě. Z analýz vyplývá, že třetina je za životností, třetina ve stavu nutné vysoké údržby, třetina nová či zánovní. Je nutné investovat mnohem více do oprav a pravidelné údržby, její dlouhodobé zanedbávání je tikající bombou. Budeme se snažit získat nové příjmy do rozpočtu nepodbízivou politikou a přeskupením výdajů.

Městu Olomouc v posledních sedmi letech s výjimkou jednoho roku neustále klesá počet obyvatel. Co s tím uděláte?
Dovolím si nesouhlasit, ve skutečnosti počet obyvatel Olomouce roste. Archaické zjišťování jejich počtu formuláři do naší doby už opravdu nepatří. Poukazujeme na to na všech možných jednáních s vrcholovými úřady, spočítejte nám moderně, kolik opravdu v Olomouci obyvatel bydlí a nepotřebujeme ani úpravu koeficientů pro rozdělení daní, určitě budeme mít nárok o sto až tři sta milionů navíc. A v tom budeme pokračovat.

ANKETA: Kdo by se měl stát dalším primátorem? Olomouc by poprvé mohla mít i primátorku

Současný primátor Olomouce Miroslav Žbánek z ANO v komunálních volbách obhajuje svou pozici. O místo bojují také jeho náměstkyně a náměstek nebo vysokoškolská pedagožka. Kdo by se měl stát dalším primátorem krajské metropole?

Pokud se dostanete do vedení města, budete prosazovat nějaké zásadní změny ve struktuře výdajů a dotací?
Ve vazbě na první otázku je nutné určitě posílit prostředky na opravy a údržbu. Často diskutujeme o tom, že mnohé subjekty se málo snaží získat prostředky na svou činnost z komerční sféry, protože je pro ně jednodušší přijít si pro ně na město. A jsou to zkušenosti našich členů, kteří pořádají velké akce, a nikdy by je nenapadlo si o veřejné peníze žádat. Čeká nás v ekonomice další nelehké období zvýšených požadavků na výdaje při nijak výrazném navýšení příjmů města. Takže určitě z naší strany bude opět tlak, aby subjekty, které mohou získat prostředky i jinak byly k tomu více tlačeny.

Jak budete řešit zeleň ve městě, jak chcete do města dostat více stromů?
Opět jsme u financí, máme připraveno mnoho studií, máme připraveny i finální projekty, které čekají na své zařazení do realizace. I zde je užitečné moje krédo: rytmus nahrazuje sílu. Neosadíme-li celou městkou třídu, i patnáct stromů udělá velkou službu a časem k nim přibydou další a další.

VOLBY 2022: Finance do profesionálního sportu podrobíme kontrole, říká lídr ProOlomouc a Pirátů

Před zářijovými komunálními volbami Olomoucká Drbna oslovila lídry všech politických stran a hnutí, které kandidují v Olomouci. Všichni lídři dostali stejné otázky.

Zajistíte ve městě více parkovacích míst?
Parkovací politika je nastavena a primárně poskytne uvolnění parkovacích míst pro rezidenty. To by mohlo mít vliv i na položený dotaz, jak zvýšit počet obyvatel. Podle průzkumu naplněnosti stávajících komerčních parkovacích míst je zde zatím značná rezerva i pro nerezidenty a do doby jejich naplnění je reálná šance mít ve Fondu mobility prostředky i na vybudování nových parkovacích kapacit.

Budete prosazovat, aby se městských veřejných zakázek nemohly účastnit firmy napojené na Putina?
Z hlediska platné legislativy si neumíme představit způsob jak nediskriminačně definovat takové kritérium.

Víte už, s kým určitě nepůjdete do koalice?
Jednak komunální politika je o lidech, ale zejména o tom, co chtějí prosadit do programu koalice. Podle naší jediné zkušenosti z postupu vzniku stávající koalice víme, že toto se opravdu řeší u koaličních vyjednáváních od počátku, a pokud se podaří sestavit reálný program, je vyhráno. Neboli budeme se účastnit jednání o budoucí koalici se všemi stranami, které obsadí pozice v novém zastupitelstvu.

Kdo je Otakar Štěpán Bačák
Narozen 11. března 1967 v Čeladné, okres Frýdek-Místek
Bydliště ve Slavoníně v Olomouci
Po absolvování gymnázia v Příboře vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině, obor železniční doprava a Univerzitu Mateja Bela v Banské Bystrici, kde získal pedagogické vzdělání pro výuku ekonomiky na středních školách.
Od roku 2019 působí ve funkci náměstka primátora Olomouce se zodpovědností za oblast ekonomiky, městské zeleně a odpadového hospodářství.
Předtím 13 let pracoval jako obchodně-ekonomický náměstek v Dopravním podniku města Olomouce, 5 let působil v RWE Czech Republic na generálním ředitelství jako senior manager pro logistiku a po absolvování vysoké školy učil na domovské katedře. Působil rovněž v dalších firmách na pozicích ekonomických a personálních specialistů.
Je ženatý, otec tří dětí. Ve volném čase se věnuje údržbě svého domu a zahrady, turistice, četbě knih o historii a návštěvám divadel a koncertů.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto archiv Otakara Štěpána Bačáka

Štítky volby, komunální, lídři, názory, anketa, Olomouc, Otakar Štěpán Bačák, spOlečně

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.