úterý 27. září 2022 Jonáš

VOLBY 2022: Lidé volí v kině, barokní sýpce nebo ve fotbalové kabině. V Lipňanech zamířili do unimobuňky

Do hospody, na mysliveckou chatu, ale i do kabiny fotbalového klubu se lidé v Olomouckém kraji vydávají volit v komunálních a senátních volbách. Ve výčtu kuriózních volebních místností tentokrát nechybějí ani turistické ubytovny, obchod či unimobuňka.

VOLBY 2022: Komunálky se blíží. Kroužkovat, nebo křížkovat? Vše přehledně na jednom místě

Volební víkend se nezadržitelně blíží. Ve dnech 23. a 24. září se v Česku uskuteční volby do zastupitelstev obcí, měst, městských částí, obvodů a třetiny Senátu. Všechny podstatné informace k tomu, jak volit přináší Olomoucká Drbna v tomto článku.

V unimobuňce poprvé v historii hlasují například obyvatelé Tršich, místní části Lipňan na Olomoucku, kde po prodeji budovy školy přišli o svou tradiční volební místnost. Nová, označená v seznamu jako "buňka pro kulturní využití", stojí na okraji obce u hřiště. "Letos se volí v kadibudce," komentoval to lakonicky jednaosmdesátiletý Alois z Lipňan.

V Lipňanech museli lidé při posledních parlamentních volbách dojet do tři kilometry vzdálených Tršic, hlasovalo se na zámku, kde sídlí i obecní úřad. "Předtím jsme měli volební místnost v Lipňanech ve zdejší škole, ta se však prodala. V minulých letech se volilo v prádelně JZD, pamatuji si, jak po listopadu ve volbách jeden hlídal druhého. Letos se poprvé volí na hřišti v unimobuňce, obdobnou postavili už i ve Vacanovicích. Jako děcka jsme tam hrávali fotbal. Ten se už ale tady nehraje," řekl senior z Lipňan, které čítají stovku obyvatel.

FOTOGALERIE: Lidé na Hané vyrazili k volbám

pátek, 23. září 2022, 15:53

FOTOGALERIE: Lidé na Hané vyrazili k volbám
FOTOGALERIE: Lidé na Hané vyrazili k volbám
 

Netradiční kulisy poskytla volební komisi také volební místnost ve Vésce na Olomoucku, její členové usedli do kabiny místního fotbalového klubu. Nové zázemí museli v místní části Dolan, stejně jako v řadě jiných obcích, hledat v souvislosti s vypuknutím pandemie covidu-19. Do té doby byla volební místnost v domově pro seniory. "Když začal covid, nechtěli jsme, aby lidé do domova chodili a něco důchodcům nedonesli. Přestěhovali nás proto na kabiny a už jsme zde zůstali," řekla členka volební komise ve Vésce Kateřina Tománková.

V Ludéřově lidé volí v barokní sýpce. Tady na vás dýchá historie, říkají členové komise

Netradiční historické kulisy poskytla voličům zrekonstruovaná barokní sýpka v Ludéřově na Olomoucku, která je pozůstatkem bývalého panského dvora při tvrzi ze 14. století. Jako volební místnost slouží poprvé. Hlasovací lístky házejí lidé do urny...

Volební komise si toto zázemí pochvaluje. "Lidé to ani nepoznají, že volí v kabině fotbalového klubu, je to místnost jako každá jiná, jen s větším zrcadlem. Museli jsme si zde akorát dovézt vybavení, místnost slouží vyloženě pro převlečení, když se hraje. Je to vyhovující, bezbariérové, i když možná pro někoho je to dál," doplnila Tománková.

Lidé v Olomouckém kraji kromě klasických základních škol či obecních úřadů volí podle výčtu volebních místností také často v hasičských zbrojnicích, v pohostinstvích či místních muzeích. Ve Lhotě pod Kosířem na Prostějovsku zamířili dnes voliči do rozhlasové místnosti, v Králové na Olomoucku se ve volební místnost proměnila již tradičně prodejna smíšeného zboží a ve Štědrákově Lhotě na Šumpersku turistická ubytovna. Ve Zlatých Horách na Jesenicku lidé míří s volebními lístky do kina. V Ludéřově na Olomoucku pro tyto účely již podruhé nabídla voličům své historické kulisy barokní sýpka.

V celém Olomouckém kraji mají od dnešních 14 hodin voliči k dispozici podle informací krajského úřadu 934 volebních místností.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČTK/Luděk Peřina

Štítky volby, unimobuňka, kabina, sýpka, kino, volební místnost, zajímavosti, obce, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.