sobota 11. července 2020 Olga

O víkendu došlo k několika střetům aut s lesní zvěří, řidičům se tak zkomplikovalo cestování

Během víkendu řešili dopravní policisté hned tři nehody, při kterých došlo ke střetu se zvěří. Policie radí, jak tomu lze předejít a co dělat v případě, kdy už se vyhnout nelze.

K první nehodě došlo v sobotu odpoledne v úseku mezi obcemi Veleboř a Rohle. „Řidiči Škody Yeti tam z pravé strany bezprostředně před vozidlo vběhla srna. O necelé tři hodiny později se obdobný scénář odehrál v úseku mezi obcemi Rájec a Leština. Tentokrát byl na vině zajíc, který po střetu s Octavií vzal nohy na ramena,“ řekla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Ke třetímu střetu došlo tentokrát se srncem, a to v neděli večer. Řidič auta značky Opel projížděl úsekem mezi Úsovem a Policí, střetu se srncem se mu nepodařilo zabránit. „Při těchto nehodách se naštěstí žádný z řidičů nezranil. Celková škoda na zúčastněných vozidlech byla předběžně odhadnuta na 70 tisíc korun, dodala Vybíhalová.

Policie radí:

Můžeme střetu se zvěří předejít?


Riziko střetu se zvěří nemůžeme zcela eliminovat. Pokud ale budeme obezřetní a s možným vběhnutím zvěře do vozovky budeme počítat, můžeme snížit závažnost hrozících následků. Je třeba brát vážně upozornění dopravního značení o výskytu zvěře a při průjezdu daným úsekem dbát zvýšené opatrnosti.

Zvěř je aktivnější v jarním a podzimním období, hlavně v ranních a večerních hodinách. K rizikovým oblastem, na kterých byste měli jezdit opatrněji, patří hlavně zalesněné části cest a místa v blízkosti polí a řek. V případě, že se nacházíte v rizikovém úseku, v každém případě zpomalte. Pokud zaregistrujete pohyb zvěře, ztlumte světla a zatrubte.

Světla dokáží zvířata zaujmout, dokonce až paralyzovat. Proto se můžete dostat do situace, že se srna dívá přímo na vás a neutíká. Pokud zaregistrujete jedno zvíře, mějte na paměti, že jej s velkou pravděpodobností budou následovat další.

Co dělat, když už není možné se překážce vyhnout?

Mnoho řidičů by udělalo následující: strhli by volant, aby se překážce – zvířeti – vyhnuli. Tím ale mohou způsobit mnohem závažnější následky. Buď přejedou do protisměru, kde hrozí střet s dalším účastníkem silničního provozu, nebo naopak sjedou ze silnice do příkopu nebo lesního porostu. Dopravní experti proto raději doporučují prudké zabrzdění a držení volantu v přímém směru. V případě, že už se srážce nevyhnete, nejméně zranění utržíte právě při čelním nárazu.

Autoři | Foto PČR

Štítky zvěř, doprava, nehoda

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.