sobota 6. června 2020 Norbert

Zemřel Josef Řepík, pamětník vypálení Českého Malína

V neděli 27. ledna 2019 zemřel Josef Řepík, který přežil masakr Českého Malína na Volyni. Už tuto sobotu by oslavil 85. narozeniny. Naživu tak zůstávají poslední čtyři pamětníci, kteří v roce 1943 unikli vypálení obce založené českými emigranty na území dnešní Ukrajiny.

„Josefu Řepíkovi bylo osm let, když 13. července 1943 vtrhli do Českého Malína nacisté. Sám měl štěstí, protože zrovna pracoval se svým otcem na poli, později se skryli v lese. Vojáci tehdy obyvatele povraždili a obec vypálili,“ říká Filip Žáček z Iniciativy pro podporu vypálených obcí.

Josef Řepík v ten den ztratil sestru, matku, babičku a další příbuzné. Po válce se řada volyňských Čechů vrátila do své původní vlasti. Řada z nich se usadila ve Frankštátu na Šumpersku. Ten byl později přejmenován na Nový Malín.

Pan Josef Řepík se velkou měrou zasloužil o to, že památka obětí vypálení Českého Malína na Volyni a osudy volyňských Čechů nezůstaly zapomenuty. Vydání publikace Český Malín – Lidice volyňských Čechů, natočení dokumentárního filmu Volyňští, propagace nástupnické obce Nový Malín, četné besedy s občany, školáky a s veřejností na téma volyňských Čechů, představuje pouze malý výčet jeho záslužné činnosti,“ dodává starosta Nového Malína Marek Štencl. Poslední rozloučení s Josefem Řepíkem proběhne ve středu 6. února v Novém Malíně. 

Tisková zpráva | Foto pametnaroda.cz

Štítky Řepík, pamětník, Nový Malín, úmrtí, masakr

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.