čtvrtek 23. září 2021 Berta

Velký test dětských balzámů na rty ukázal, že jedenáct jich je nevhodných a tři dokonce rizikové

Před více než rokem informoval spotřebitelský časopis dTest, že většina testovaných balzámů na rty pro dospělé propadla v laboratorních testech kvůli výskytu potenciálně rizikových složek minerálních olejů. Na laboratorní rozbor proto poslal dodatečně i balzámy určené dětem. Nejnovější výsledky ukázaly, že ani dětské kosmetické produkty nejsou zárukou kvality.

Cílem nezávislého testu časopisu dTest bylo prověřit případnou přítomnost nežádoucích minerálních olejů v jeleních lojích pro děti. „Do laboratoře jsme odeslali 23 balzámů, mezi nimiž bylo i sedm vzorků pomád, které nejsou výrobci výslovně určené dětem. Rozhodli jsme se je ale zařadit, protože mohou spotřebitele mást – ať už kvůli pohádkovým postavám na obalu, barvám, matoucím názvům, lákavým vůním nebo příchutím,“ popisuje výběr výrobků Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Chemické zkoušky ukázaly, že 11 testovaných balzámů na rty je pro děti nevhodných a tři výrobky jsou dokonce potenciálně rizikové. Nevalné výsledky si většina balzámu odnesla právě kvůli výskytu minerálních olejů: konkrétně jejich aromatických uhlovodíků (MOAH) a nasycených uhlovodíků (MOSH). Minerální oleje se v kosmetice používají hlavně pro svůj zvlhčující efekt a schopnost vytvářet lesklý povlak. Látky MOSH jsou problematické zejména kvůli riziku hromadění ve vnitřních orgánech, nejčastěji v játrech, slezině nebo lymfatických uzlinách. V případě látek MOAH se zase jedná o potenciální karcinogeny.

„Kvůli chemickému složení řadíme mezi potenciálně rizikové tyto tři výrobky: H&M Frozen Disney Vanilla Watermelon Strawberry, Jelení lůj Princezna Bubble Gum a Tonymoly Panda´s Dream Pocket Lip Balm. Dále za nevhodné pro děti považujeme balzámy Astrid Kids Pusinkuje moje rty Štavnatá jahoda, Lip Smacker Fanta Orange, Maybelline New York Baby Lips Cherry Me, Kiehl´s Baby Lip Balm, Maybeline New York Baby Lips Peach Kiss, Minions Lip Balm Cola Stuart, Disney Minie Lippen-balsam Kirsche, Disney Frozen Apple Lip Balm, H&M Bella Strawberry Lip Balm, H&M Bubble Lip Balm, H&M MLP Hasbro Lip Balm Set Watermelon Vanilla Strawberry,“ vyjmenovává Hana Hoffmannová.

Výrobci se ohradili

„Tvrzení, o tom, že náš výrobek je vysoce nebezpečný, které se objevilo v médiích, nás samozřejmě velmi rozčílilo. Už 65 let se snažíme udržet kvalitu našich ryze českých výrobků na vysoké úrovni. Na všechny naše výrobky máme předepsané certifikáty a jako výrobce kosmetických výrobků dodržujeme veškeré zákonné normy, hygienická pravidla a dbáme na zdravotní nezávadnost výrobků,“ řekla Jana Nýčová, předsedkyně Detechy. 

Detecha se obrátila na Státní zdravotní ústav znovu minulý týden, aby získala další, čerstvou atestaci pro balzám na rty Jelení lůj Princezna a ubezpečila tím své odběratele, zákazníky i širokou veřejnost o nezávadnosti výrobku. Výsledkem atestace bylo vydání certifikátu, k němuž minulý týden připojil svůj podpis ředitel ústavu MUDr. Pavel Březovský, MBA. V uděleném certifikátu se píše: „Nejsou známy žádné překážky proti uvedení výrobku na trh České republiky a ostatních členských zemí ES a proti jeho vývozu.“

Obezřetnost je na místě

Přísnější pohled na složení jeleních lojů je oprávněný. Rty jsou pokryty jednou z nejtenčích vrstev kůže, při mazání rtů se nám proto do těla vstřebá výrazně více látek než například při mazání rukou. Kromě toho si část balzámů ze rtů slízneme. Podle Evropské komise dospělý člověk pravidelně používající balzám na rty spořádá nechtěně až 20 gramů „jeleního loje“ ročně, což odpovídá zhruba čtyřem průměrně velkým tyčinkám. U dětí to může být ještě více – balzámy je svou vůní a příchutí lákají takřka k nakousnutí.

Stejně jako v případě jiných potenciálně rizikových látek i zde platí, že pokud člověk používá velmi často výrobek s obsahem i minimálního množství škodlivin, jejich množství se sčítá a kombinuje s dalšími zdroji těchto i jiných chemických látek. Celkové množství takto zkonzumovaných chemikálií se pak kombinuje a pro organizmus může znamenat určité riziko.

dTest doporučuje spotřebitelům, aby pečlivě četli složení na obalu výrobků, zvlášť u dětských produktů. Všechny kosmetické přípravky musejí své složení uvádět v rámci takzvaného INCI listu (Mezinárodní nomenklatury kosmetických přísad), který je uveden na zadní straně obalu.


Jestli se chcete kritickým látkám obsaženým v balzámech na rty zcela vyhnout, sáhněte po výrobcích bez minerálních olejů.
Pod jakými názvy se na obalech ukrývají minerální oleje?

petrolatum (vazelína)
hydrogenated microcrystalline wax (hydrogenovaný mikrokrystalický vosk)
paraffinum liquidum (tekutý parafin)
synthetic wax (syntetický vosk)
paraffin
ozokerite (uhlovodíkový vosk)
cera microcristallina
ceresin

Pod jakými názvy se na obalech ukrývají nasycené a aromatické uhlovodíky?
polyisobutene
polybutene
hydrogenated polyisobutene
polyethylene

Tisková zpráva | Zdroj dtest

Štítky balzám na rty, test, děti, minerály

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.