neděle 15. prosince 2019 Radana

V Přerově budou nechávat vyšší trávu. Přizpůsobí i termíny sečení

Sečení a údržba travnatých ploch v Přerově dozná změn, a to v souvislosti s očekávaným horkým a suchým létem. Radní souhlasili s tím, že bude v letošním roce žací ústrojí sekaček upraveno tak, aby tráva byla posečena na délku šesti až sedmi centimetrů a nebyl poškozen kořenový systém trav. Dříve se tráva sekala na pět centimetrů.

„Termíny sečení budou navíc přizpůsobeny aktuálnímu počasí tak, aby se zbytečně nekosil řídký porost. Pokoseny budou jen rychle rostoucí plevele,“ uvedl primátor města Přerova Petr Měřínský. Podle něj v důsledku klimatických změn, kdy musíme čelit období s nedostatkem srážek, bylo už nutné hledat opatření na zadržení vody i ve městech, proto se také v Přerově přistupuje k opatření, které zamezí prášení, způsobené krátkým „zástřihem“ trávníků.

ČTĚTE TAKÉ: Omezte sekání trávy, zní z ministerstva. V Olomouci se bude sekat méně

Jednatel Technických služeb města Přerova Bohumír Střelec, který je zároveň radním, ale upozornil, že není v silách pracovníků se sekačkou dodržet všude požadované centimetry, protože když narazí na nerovnost v terénu, nijak ji neovlivní a logicky na hrbolatém místě bude tráva po zásahu nižší. „Je to spíše upozornění pro Přerovany, kteří už teď chodí s pravítkem po městě, kontrolují naši práci a zkoušejí přeměřovat, na kolik centimetrů sekáme. Drobné výkyvy zkrátka budou,“ řekl narovinu Střelec.

V balíčku opatření byla i otázka, jestli je vhodné v intravilánu města provádět takzvanou mozaikovitou seč, při níž bývají na travnatých plochách ponechány pásy vzrostlé trávy. „To jsme nedoporučili, protože vysoká tráva přeje výskytu klíšťat a pylu. Květnaté louky, tedy i mozaikovitá seč, budou na okrajových plochách města, například v některých částech parku Michalov, nebo v Předmostí v místě plánovaného Mamutova,“ doplnil Bohumír Střelec.

Na podzim pak bude vyhodnoceno, zda se nový systém sečení a údržby travnatých ploch v Přerově a jeho místních částech osvědčil, popřípadě se upraví pro další období.

Tisková zpráva | Foto prerov.eu

Štítky sečení, tráva, sucho, Přerov

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.