sobota 16. listopadu 2019 Otmar

FOTO: V olomoucké zoo se narodila dvě mláďata binturonga

Nezvykle divoká jsou dvě mláďata binturonga, která se narodila v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce. V posledních letech se svatokopecké zoo daří tyto největší cibetkovité šelmy rozmnožovat, což v zajetí není úplně jednoduché. Pro jejich vzhled a chování se binturongům říká také medvědokočka.

„Ze všech mláďat jsou tato nejdivočejší a současně nejzdatnější horolezci. Pokud je potřeba, tatínek chrání celou rodinu. Stoupne si vždy před všechny její členy a dělá ze sebe více medvěda než kočku," řekla dnes novinářům ošetřovatelka zoo Dana Reisigová.

Olomoucká zoo chová binturongy od roku 1990. Páru šelem se tehdy narodila tři mláďata. Od roku 1998 se ale ošetřovatelům nepodařilo sestavit nový chovný pár. Zlom nastal až v roce 2012, odkdy se opět daří binturongy rozmnožovat. Nynější chovný pár, který tvoří samec Gerry a samice Tereza, má na svém kontě už deset vrhů.

Podle mluvčí svatokopecké zoo Ivety Gronské se zoologické zahrady k chovu této cibetkovité šelmy příliš často neuchylují. „Jedná se o zvíře s noční aktivitou a jeho rozmnožení není snadné," upozornila. Jednotlivé poddruhy binturongů se totiž mezi sebou nemnoží. K určení poddruhu je třeba provést genetickou analýzu.

Binturongové žijí v asijských pralesích. Šelma výborně šplhá, k čemuž používá i svůj mohutný ocas. Binturong se živí různými plody a ovocem, avšak nepohrdne ani drobnými živočichy a mršinou. „Domorodci binturonga často ochočují, neboť v domech hubí hlodavce a šváby," podotkla Gronská. Kvůli kácení pralesů ale počty binturongů ve volné přírodě postupně klesají. V zajetí jsou chovány zhruba tři stovky těchto šelem.

Autoři | Foto Zoo Olomouc

Štítky ČR, příroda, zoo, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.