pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Mládě medojeda kapského z olomoucké zoo se letos narodilo jako první na světě

Mládě medojeda kapského se v červenci narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která se díky tomu zapíše do mezinárodních statistik.

Mládě je letos prvním narozeným v rámci chovu medojeda v zoologických zahradách ve světě, řekla mluvčí zoo Iveta Gronská.

Rodiči mláděte této kunovité šelmy jsou čtyřletý samec Akin a tříletá samice Kali, které zoo chová od loňského října. „Jedná se o geneticky cenné jedince, jelikož pochází z míst svého přirozeného výskytu v Africe," uvedla Gronská.

Ošetřovatelé podle ní do tohoto páru vkládali naděje, avšak netušili, zda se rozmnoží. Po narození mláděte proto v olomoucké zoo zavládla radost, byť matka svého potomka pečlivě ukrývá před nepovolanými zraky.

Medojed nemá v přírodě téměř žádného přirozeného nepřítele, díky volné kůži se silnou hrubou srstí je odolný vůči hadímu uštknutí nebo kousnutí hmyzem, dokáže se ubránit i útoku lva nebo levharta. V Africe žijící medojedi jsou všežravci, živí se ptáky či malými samci, ale také ovocem či medem, podle kterého dostal i své jméno.

„Je to takový tajný agent, kterého zatím kromě matky téměř nikdo neviděl, jenom slyšel. Ošetřovatelky ho pouze zahlédly přes husté pletivo. Vše nasvědčuje jeho životaschopnosti, tak věřím, že nic nezakřikneme," uvedla zooložka Libuše Veselá.

Medojed je podle Veselé chován v zoo velmi zřídka. Na světě o něj pečuje 16 zoologických zahrad, v Evropě je k vidění v šesti zoo, z toho tři jsou v Česku.

Odchov malého medojeda je podle Gronské běh na dlouhou trať a ošetřovatelé mají málo informací a zkušeností z prvních týdnů jejich života. „Navíc z odchovu ve volné přírodě samice nedělá veřejnou záležitost. Víme tedy pouze to, že mládě se rodí velmi nedokonalé a na matce bývá zcela závislé několik měsíců," dodala Gronská.

Autoři | Foto ZOO Olomouc

Štítky ČR, příroda, zajímavosti, zoo, Olomouc, FOTO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.