pátek 28. ledna 2022 Otýlie

VIDEO: Zraněného vlka v olomoucké zoo napadají medvědi, píše se na facebooku. Zoo se brání

Video, které zachycuje vlka a dva medvědy v jednom výběhu v ZOO Olomouc, se poprvé objevilo na facebookové stránce STOP týrání CZ/SK. K němu byl přidán popisek, ve kterém bylo napsáno, že vlk je zraněný, protože ho nejspíše medvědi napadají. Olomoucká zoo situaci vysvětluje v následujícím vyjádření.

Celé znění popisku k videu na facebookové stránce STOP týrání CZ/SK:

Dnes nám přišlo video od návštěvníků ZOO Olomouc. Včera jsme navštívili zoo kde byl zavřený Sibiřsky vlk s medvědi v jedné ohradě. Vlk byl zraněný ( nejspíše ho medvědi napadají) a chtěl se napít ale to mu medvědi nedovolili. Pán na recepci nám řekl, že je to v pohodě, že to tak má být a že ten vlk je tam takhle zavřený s nimi už delší dobu, protože ho nemají kam jinam dát.

Celé znění vyjádření ZOO Olomouc:

Expozice společných výběhů medvědů a vlků jsou zprovozněny od roku 2010. Jejich výměra čítá téměř 1 ha. Výběh s protékajícím potokem, ve kterém medvědi a vlci žijí, je dostatečně veliký a členitý k tomu, aby se v něm mohla zvířata vzájemně sobě vyhnout, kdyby jim těsná blízkost vadila. Současně splňuje nejnáročnější požadavky na chovatelské zařízení pro taková zvířata. Za dobu jeho existence se zde úspěšně odchovalo 48 vlků a v roce 2017 se poprvé rozmnožil i mladý pár medvědů baribalů, z jejichž počínání vzešla 2 mláďata. Oba druhy a jejich vzájemné chování je pod neustálou kontrolou zoo. „Video, které bylo natočeno, zaznamenává jen dvacetivteřinový výsek z jejich soužití. Je na něm vidět, že medvědi vlčici nenapadají, ale pouze ji odehnali z místa před jejich ubikací, které patří do jejich teritoria, dostávají tam potravu, a proto si je hájí. Samice vlka arktického je ve společném výběhu s medvědy, protože by mezi ní a ostatními vlky vznikaly konflikty, jelikož se jedná o bývalou starší dominantní alfa samici, která patřila do zcela jiné smečky. Je připravena k transportu do jiné zoo a v tomto výběhu je proto, že sousední smečka jí dělá společnost. Z celkového chování této feny nic nenasvědčuje tomu, že by toto zvíře bylo stresováno přítomností medvědů. Na videu je patrné její kulhání, to je však způsobeno dřívějším špatným došlápnutím ve výběhu, které bylo v době, kdy k úrazu došlo už ošetřeno veterinárním lékařem. S tímto poraněním nemají medvědi v žádném případě nic společného,“ uvádí ředitel Zoo Olomouc Dr. Ing. Radomír Habáň.

ZOO OLOMOUC, CHOVATELSKÁ INSTITUCE

Zoo Olomouc je renomovaná chovatelská instituce, v níž jsou zvířata pod neustálým odborným dohledem zkušených a kvalifikovaných ošetřovatelů, zoologů a veterinárního lékaře. Tuto odbornost a kvalitu chovu je možno doložit řadou významných a světově ojedinělých odchovů nejen ohrožených druhů zvířat, ale i druhů velmi chovatelsky náročných. Za všechny můžeme zmínit odchovy mravenečníků, levhartů mandžuských, tygrů ussurijských, lvů berberských a v poslední době odchov medojeda kapského. Zoo Olomouc úspěšně prošla inspekční akreditační komisí Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií - EAZA, je držitelem licence k provozování zoo udělené MŽP, také členem řady dalších odborných organizací (Světová asociace zoologických zahrad a akvárií - WAZA, Euroasijská asociace zoologických zahrad a akvárií - EARAZA, Unie českých a slovenských zahrad - UCSZOO a dalších). Zoologická zahrada jako taková je také pod neustálým dohledem Krajské veterinární správy i České inspekce životního prostředí.

VOLNÁ PŘÍRODA

Každá smíšená expozice přináší určité problémy, avšak je třeba si uvědomit, že ani v přirozeném prostředí v přírodě nežijí zvířata v absolutním klidu. Setkávají se tam zvířata různých druhů, která jsou v různých vzájemných vztazích. Každý živočich se neustále musí mít na pozoru před predátory, musí chránit svoje mláďata a věnuje i velké úsilí k získání potravy. Z tohoto pohledu vedou zvířata v zoo velmi bezstarostný život.

Foto Facebook STOP týrání CZ/SK

Štítky vlk, medvěd, zoo, video, Olomouc

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.