středa 19. února 2020 Patrik

Kašnu na přerovském náměstí čeká v příštím roce oprava

Kašna stojící 17 let na centrálním přerovském náměstí TGM projde v příštím roce opravou. Důvodem je narušení pískovce. Upraven bude nejen povrch kašny, ale i pískovcová kruhová dlažba pod ní, která je vlivem prosakování poničená. S opravou se začne v příštím roce, do začátku prázdnin bude hotová. Práce vyjdou téměř na 200 tisíc korun, sdělila mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Kašna stojí na náměstí od roku 2002, kdy se začalo opravovat hlavní náměstí před radnicí. Postavena byla podle architektonického návrhu akademického sochaře Alexiuse Appla. Během let se ovšem na povrchu kašny začal usazovat vodní kámen a narušoval povrch pískovcových ploch. „Proto už před devíti lety byla provedena renovace, spočívající v přebroušení poničených částí včetně přespárování spojů, impregnace a zpevnění za 100.000 korun," uvedl náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Letos bylo podle něj zjištěno další výrazné narušení povrchu a město proto vypsalo výběrové řízení na restaurátora, který by se práce ujal. Odborníci ale poukazovali na použitý materiál, těšínský pískovec, který je podle nich sice tvrdý, ale nasákavý, takže se může lehce opět narušit jeho povrch. „Nakonec se ale našla pražská firma, která se rozhodla práce zhostit. Na renovaci kašny budou v první polovině roku 2020 pracovat restaurátoři ze společnosti Přírodní kámen," doplnila mluvčí radnice.

Za kašnu z dílny akademického sochaře Appla zaplatilo město před 17 lety zhruba čtyři miliony korun. Kašnu, kterou komise vybrala ze 62 projektů, sochař navrhl z těšínského pískovce a sloup je osázen zlaceným bronzem. Autor tehdy řekl, že jde o stůl, na kterém stojí sloup odrážející se ve vodě. Celá kašna je zvednuta na bronzových nohách, aby se tak přiblížila slunci. Nazval ji stolem hojnosti. Výstavba kašny však vyvolala tehdy mezi obyvateli města některé záporné reakce.

Autoři | Foto Jiří Komárek [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Štítky správa, Přerov, kašna, oprava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.