pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

FOTO: Tvář olomoucké zoo odešla. Vzpomeňte na malajskou medvědici Báru

32 let je požehnaný věk, zvlášť pokud se pojí se životem malajského medvěda. Samice Bára byla tváří olomoucké zoo od 10. června 1988. Vítala návštěvníky mezi prvními. Několik let dokonce zahajovala i oblíbená komentovaná krmení. Její život však poslední týdny už nebyl plnohodnotný. Ba co víc, chřadla před očima, přestala přijímat potravu a jakékoliv setrvání na tomto světě jí přinášelo už pouze útrapy. Proto jsme se po dohodě s ošetřovatelkou, zoologem a veterinářem rozhodli zajistit Báře důstojný odchod, vysvětluje ředitel zoo Radomír Habáň.

Bára byla vyměněna za trabant

Bára se narodila patrně v roce 1987 ve Vietnamu. Do Olomouce se dostala v roce 1988. Traduje se historka o tom, že byla zabavena tamním pašerákům a směnou za trabant přivezena se svým budoucím partnerem Oskarem do ústecké zoo a z ní už do té olomoucké. Oskara později nahradil Toro, celkem s nimi přivedla na svět tři mláďata. Rozmnožování malajských medvědů v zajetí je obtížné, o to většího věhlasu se díky Báře Zoo Olomouc dostalo. „Na stáří jsme jí ponechali domov, na který byla přivyklá. Současně ale toto zařízení dnes už neodpovídá chovatelským standardům a je potřeba postavit expozici novou. Do doby, než se tak stane, nebude chov medvědů malajských obnoven,“ uvedla mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.

Žlutooranžová skvrna na hrudi mu u Angličanů vynesla přezdívku „sluneční medvěd". Jedná se o nejmenší druh medvěda, jediný krátkosrstý, žije u rovníku. Samice váží cca 40, samec pak 60 kg. Řadí se k všežravcům, miluje med, ovoce, nepohrdne hmyzem, drobnými savci, ač živočišná složka tvoří minimum jeho potravy. U nás dostávala i kuřecí maso a rybu. Svůj dlouhý jazyk vysune až na 25 cm, aby se dostal k potravě. Umí skvěle šplhat, drápy mu pomáhají v lezení na stromy, také jimi vyhrabává termitiště. Hnízda si dělá ve větvích stromů. Žije samotářsky, samec se samicí se potkává pouze v období páření. Kolem krku má velmi volnou kůži, která mu slouží jako obrana v nebezpečí při setkání s tygrem, neboť se při jeho útoku může otočit a vymanit ze sevření.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Foto ZOO Olomouc

Štítky medvěd, zoo, samice, Bára, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.