čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

FOTO/VIDEO: Věstonická venuše je v Olomouci. Na její cestu do muzea dohlíželi policisté

Pod dohledem ozbrojené policejní eskorty se dnes přesunul z Brna do Olomouce originál nejstarší keramické sošky na světě - Věstonické venuše. Na veřejnosti bude vystavena po pěti letech, k vidění bude 12 následujících dní ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. O zapůjčení cenného artefaktu starého téměř 30 tisíc let jednalo muzeum tři roky. Ředitel muzea Břetislav Holásek dnes řekl, že na konci ledna 2020 venuši v bezpečnostní vitríně vystřídá další archeologický unikát, opuková hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic.

Věstonická venuše bude společně se vzácnými exponáty z archeologických sbírek muzea v Olomouci k vidění od 27. listopadu do 8. prosince.

Soška Věstonické venuše je podle zástupců Moravského zemského muzea v Brně, které ji má ve svých sbírkách, vystavována jen při vzácných příležitostech. „Za poslední dobu to bylo dvakrát, a sice v roce 2013 v Londýně u příležitosti výstavy Umění doby ledové: Zrození moderní mysli v Britském muzeu a podruhé v roce 2014 v rámci oslav 200 let muzejnictví v České republice," řekla mluvčí Moravského zemského muzea Barbora Javorová.

Věstonická venuše je soška vymodelovaná z hlíny a vypálená a je vysoká 11,5 centimetru. Patrně nejznámější český archeologický nález, jeden z prvních dokladů pravěké keramiky, odborníci objevili na sídlišti lovců mamutů mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi na jižní Moravě. Objevil ji tým vědců vedený Karlem Absolonem 13. července 1925 v pravěkém ohništi.

Zhruba 25 až 29 tisíc let stará soška představuje nejstarší známé použití pálené hlíny, a tedy i možný doklad počátků keramiky. Stala se světovou senzací. „Věstonická venuše je nejstarším a současně velmi hodnotným uměleckým předmětem z keramiky na světě. Patří mezi nejvýznamnější umělecká díla lovců starší doby kamenné - paleolitu," doplnila mluvčí muzea.

Autoři | Foto Ivo Spisar

Štítky ČR, muzea, archeologie, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.