čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Nevyužívaný armádní dům v Přerově se přestaví na byty

Osud opuštěné budovy s adresou Čechova 43 začíná mít jasnější obrysy. Do finále míří smluvní vztah mezi městem Přerovem a opavskou firmou Byty Čechova, která před rokem a půl projevila zájem budovu koupit a přebudovat ji na byty. Nemovitost, známá v Přerově jako „armádní dům“, se nachází v jedné z nejrušnějších čtvrtí – přímo naproti nové obchodní galerie. Je ale od devadesátých let minulého století nevyužívaná. Tomu také odpovídá její stav.

Zástupci Přerova podepsali vloni v létě s opavskou společností smlouvu o budoucí kupní smlouvě. Ta se teď chystá k podpisu. Na základě ní do konce letošního roku zaplatí firma Přerovu 5 milionů korun a zaváže se, že zbylých 7 milionů 590 tisíc korun uhradí do dvou měsíců od chvíle, kdy bude platná změna územního plánu, na jejímž základě se mohou v domě začít budovat byty. „Předpokládáme, že tento legislativní proces bude dokončen na jaře roku 2020. V tuto chvíli je adresa určena jen k občanské vybavenosti, nikoliv k bytové výstavbě. To se ale do půl roku změní,“ řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha. Podle něj jsou už zástupci firmy připraveni na přeměnu léta nevyužívaného domu na moderní polyfunkční objekt s obchody, byty a parkovací plochou, určenou pro rezidenty. S tímto plánem rada města souhlasí, celou transakci ale ještě musejí posvětit zastupitelé, kteří zasednou k jednání v pondělí 9. prosince.

„Čekáme na konečné slovo zastupitelů, po podpisu smlouvy ihned zahájíme projekční práce . Uděláme všechno pro to, aby do konce roku 2020 bylo vydáno stavební povolení. Pak se pustíme do budování čtyřiceti převážně dvoupokojových bytů a osmi komerčních jednotek,“ uvedl jednatel firmy Byty Čechova Pavel Kostřica. Ten předběžně počítá s tím, že zhruba polovina bytů bude určena k prodeji, druhá polovina k nájmu.

Na místě původně sídlilo Krajské státní zastupitelství. V roce 2009 získalo město objekt zdarma od státu. V darovací smlouvě se ovšem zavázalo, že do konce roku 2019 provede rekonstrukci a nejméně po dobu deseti let pak nemovitost využije pro výkon veřejné správy. Přerov tento závazek z důvodu velké finanční náročnosti nesplnil, a tak bude v příštím roce nucen zaplatit státu smluvní pokutu ve výši 7 milionů 850 tisíc korun. V zimě roku 2017 nabídli zástupci Přerova budovu k prodeji, ale nikdo o ni neměl zájem. Vážný zájemce se našel až v roce 2018, od té doby se vše připravuje k prodeji domu a jeho následnému přebudování.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Tisková zpráva | Foto město Přerov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.