středa 19. února 2020 Patrik

V kraji se do září postavilo letos druhé nejvyšší množství bytů za posledních jedenáct let

V Olomouckém kraji byla za prvních devět měsíců letošního roku zahájena stavba 1671 bytů. Jejich počet se meziročně zvýšil o 0,7 procenta a byl druhý nejvyšší za posledních 11 let. Od ledna do září bylo v kraji díky vysoké rozestavěnosti dokončeno rekordních 1614 bytů. Ve srovnání s loňskem jich bylo o 62,7 procenta více. Informace pocházejí od Českého statistického úřadu.

Z celkového počtu 1671 zahájených bytů bylo 54 procent situováno na Olomoucku (908 bytů). Na Prostějovsku statistici evidují od ledna do září zahájenou stavbu 287 bytů, na Šumpersku jich je 210, na Přerovsku 201 a na Jesenicku 65.

Statistici za tři letošní čtvrtletí zaznamenali meziroční pokles počtu zahájených staveb bytů pouze na Prostějovsku, a to o 167. Naopak nejvyšší nárůst náležel Olomoucku, kde se počet zahájených staveb bytů meziročně zvýšil o 83.

Nejvyšší podíl zahájených staveb bytů v Olomouckém kraji připadal na novostavby rodinných domů, byl jich 702. Druhý nejvyšší počet zahájených staveb bytů v kraji, konkrétně 588, byl v nových bytových domech. V nástavbách, přístavbách a vestavbách bylo v prvních třech čtvrtletích zahájeno 197 staveb bytů.

V nebytových budovách byla od ledna do září v Olomouckém kraji zahájena výstavba 99 bytů, v domovech či penzionech pro seniory pět desítek bytů a ve stavebně upravených nebytových prostorách 35 bytů.

Bytová výstavba v posledních letech ožila hlavně v Olomouci, kde se nyní staví či připravuje několik velkých bytových projektů. Developerské společnosti staví byty v městské části Slavonín a další vznikly v areálu bývalého telekomunikačního podniku SPT Telecom na Tabulovém vrchu.

Společnost Sochorova stavební na místě bývalých kasáren v centru Olomouce staví více než 300 bytů. Přes 200 bytů bude v domech, které nedaleko historického centra postupně postaví developerská skupina SMC Development. V Olomouci-Neředíně je připravována stavba 40 domů s 336 byty.

Více než 200 bytů ve dvou etapách postaví v areálu bývalých sladoven a mrazíren developerská společnost Link City Centrum NS. Dalších zhruba 130 bytů má být ve třech domech, které v Olomouci-Holici plánuje postavit společnost Pro Invest.

Loni bytová výstavba v Olomouckém kraji po rekordním růstu v roce 2017 vykázala patnáctiprocentní pokles. V kraji byla v roce 2018 zahájena stavba 2043 bytů, přičemž více než polovina připadla na Olomoucko. V roce 2017 bytová výstavba v Olomouckém kraji vzrostla o 74 procent, což bylo nejrychlejší tempo v zemi.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky byty, stavby, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.