neděle 25. července 2021 Jakub

Bojovníci za zvířecí práva zuří. Poslanci se postavili proti zpřísnění trestů za týrání zvířat

V Poslanecké sněmovně se včera hlasovalo mimo jiné i o zvýšení trestů za pytláctví nebo týrání zvířat. Ani jeden návrh ale neprošel. A s negativním postojem se setkal i návrh na zavedení tzv. chovu zvířat v nevhodných podmínkách, který měl být dalším krokem v boji proti množírnám.

Například podle poslance Marka Bendy je návrh nešťastný v tom, že snaha zahrnout mezi trestné činy i chování zvířat ve špatných podmínkách, by mohla být v rukou aktivistů využívána i na jiné cíle, než jsou množírny. „Obavám se, že bude tendence některých aktivistů začít používat právě nové ustanovení 302A i proti zoologickým zahradám, cirkusům, možná velkochovům a spoustě dalších věcí,“ řekl Marek Benda, předseda ústavně právního výboru a poslanec.

Naopak Helena Válková, zpravodajka návrhu, definovala předkládaný návrh jako kompromis "pro všechny". Jasnou podporu návrhu vyjádřila Monika Jarošová: „Za hnutí SPD bych chtěla říct jenom to, že jsme rádi, že se tento návrh zákona dostal až do třetího čtení. Zpřísňuje tresty za týrání zvířat a hnutí SPD je spolupředkladatelem tohoto zákona.“

Proti vyjádření Bendy se mírně ohradil i Pavel Bělobrádek, podle kterého návrh v jednom z paragrafů definuje, ve kterých vybraných případech by se měl možný chov v nevhodných podmínkách posuzovat. „Kdyby tam byla pouze definice "v nevhodných podmínkách" bez dalšího upřesnění, tak by to skutečně byl veliký problém a v podstatě, pokud by to takto vágně bylo pouze dáno, tak to je v zásadě naprosto nepřijatelné. Nicméně tím, že je to tam poměrně úzce definováno, že to musí být organizované, že to musí být úmyslné apod., tak já jsem přesvědčen, že je to poměrně úzce vymezeno tak, aby se s tím dalo pracovat i v rámci trestního řízení.“ řekl.

Bělobrádek je původně úřední veterinární lékař, který má sám zkušenosti s vykonáváním státního veterinárního dozoru nad ochranou zvířat proti týrání. Přestože považuje návrh za vyvážený, upozornil, že nechce lidi se zvířaty. „Také bych se přimlouval, abychom v rámci trestů skutečně se nepřibližovali tomu, aby byly jednoznačně srovnatelné tresty na činy, které jsou vůči člověku nebo lidem a proti zvířatům.“

Podle Bělobrádka bychom možná nemohli zvířata ani vodit na vodítku 

A přestože by se lidé měli dle Bělobrádka chovat k živým tvorům dostatečně s úctou jako k božímu stvoření, neměli by být srovnáváni s lidmi a neměla by jim být přiznána všechna práva, která mají lidé. „Mohli bychom se skutečně dostat do absurdních situací. Nejenom že zvířata budou dědit po svých majitelích, ale nakonec je nebudeme ani moci vodit na vodítku, protože to bude proti jejich důstojnosti a bude to omezovat jejich přirozené chování. Takže na to jen upozorňuji, že musíme mít pořád ten zdravý odstup. Úctu a chránit, ale nepolidšťovat.“

Naprostá většina poslanců, kteří se postavili proti zvýšení trestů, jsou členové strany ODS a dále také z KDU-ČSL. Z celkového počtu 200 poslanců jich bylo 12 omluveno, 87 pro, 17 proti, 80 se zdrželo a 4 se nepřihlásili. Nejvíce „nerozhodných“, tedy poslanců, kteří se zdrželi hlasování, bylo z ANO i KSČM.


K návrhu se v Poslanecké sněmovně vyjádřil i Dominik Feri. I on zastává názor, že návrh dostatečně definoval ustanovení týkající se chovu ve špatných podmínkách. „Je nutné říci, že kompromis to byl z obou stran a musím zrelativizovat obavy, že by tento návrh měl například nějaké zásadní dopady, například do zemědělství, do chovů. Skutečně ne. Ty skutkové podstaty jsou tak přesně specifikovány, aby se toto nestalo a prosím nenechte se zviklat nějakými panickými a nějakou šikmou plochou, nějakými argumenty, že kam to půjde dál třeba,“ komentoval poslanec za TOP 09.

V závěrečném hlasování ale poslanci nepřijali ani návrh na novou formulaci týrání zvířat a chov v nevhodných podmínkách a neprošly ani návrhy na zvednutí trestů za týrání. Stejně dopadl návrh na zvýšení trestů za pytláctví. Dále do Senátu se ale dostal návrh novely trestního zákoníku, který by měl umožnit soudům případně zakázat chov zvířat až na deset let.

A negativní ohlas na sebe samozřejmě nenechal dlouho čekat. Spolek Hlas zvířat, který dlouhodobě usiluje o zvýšení trestů, komentuje dnešní výsledek na sociálních sítích následovně:  „Jak jsme Vás informovali, dnes se konalo 3. čtení naší novely trestního zákoníku, která zpřísňuje tresty za týrání zvířat, zavádí nový trestný čin tzv. množíren a zavádí nový druh trestu zákaz chovu a držení zvířat. Radost se bohužel nekoná. Naši poslanci dali zvířatům „krásný“ vánoční dárek, a to jasnou zprávu, že lidé je dál mohou beztrestně týrat! Náš boj za práva zvířat nekončí!“ Vzkázal spolek poslancům.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky týrání, poslanecká sněmovna, zvířata, zákon, množírny

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.