pondělí 26. října 2020 Erik

Ministerstvo životního prostředí potvrdilo pravidla pro kácení na Suchém vrhu

Lesníci mohou dál kácet kůrovcem napadené smrky v části přírodní rezervace Suchý vrch u Vrbna pod Pradědem v Jeseníkách. S postupem nesouhlasily organizace Společnost přátel Jeseníků a Hnutí Duha, které požadovaly zákaz kůrovcové těžby na Suchém vrchu. Ministerstvo životního prostředí ale poté stanovená pravidla pro lesnické zásahy v rezervaci Suchý vrch potvrdilo. Řekl to vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj.

Zásahy v postižených nepůvodních smrkových monokulturách, schválené loni v létě, měly podle Šaje zabránit šíření kůrovce do okolních lesů. „Suchý vrch je cenný především borovými porosty, některé borovice jsou starší než 300 let. Ty jsou samozřejmě ponechány samovolnému vývoji bez lidských zásahů," uvedl.

CHKO se podle Šaje dlouhodobě snaží změnit v místech s nepůvodní kulturní smrčinou složení lesa tak, aby co nejvíce odpovídalo přírodní skladbě. V lesích by díky tomu mělo být mnohem více buků, jedlí a javorů. „Citlivě vybrané a šetrně pokácené smrky tak mohou paradoxně pomoci i zdejší přírodě, protože uvolní prostor pro přirozenou obnovu původními druhy stromů. Neodvětvené pokácené stromy mohou tvořit účinnou mechanickou bariéru proti okusu zvěří, a usnadní tak uchycení mladých semenáčků," uvedl Šaj.

Přírodní rezervace Suchý vrch je rozdělená na tři pásma. V pásmu A nejsou povoleny žádné zásahy a v pásmu B je stanoveno osm podmínek, díky kterým je podle Šaje prakticky vyloučen vznik holin. Všechno dřevo také musí zůstat na místě k zetlení.

Ekologičtí aktivisté loni v létě požádali MŽP, aby zakázalo těžbu kůrovcem napadených stromů v přírodní rezervaci Suchý vrch. Rezervace se rozkládá na zhruba 50 hektarech lesa. Výjimka vydaná Správou CHKO Jeseníky podle Iva Dokoupila z Hnutí Duha umožnila destruktivní zásahy proti napadeným stromům na 87 procentech plochy této přírodní rezervace.

Organizace Společnost přátel Jeseníků a Hnutí Duha pak loni v prosinci vyzvaly MŽP, aby zrušilo sedm z deseti platných výjimek umožňujících rozsáhlé kácení stromů v prvních a druhých zónách CHKO Jeseníky i těžbu v přírodní rezervaci Suchý vrch. Předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík míní, že tato opatření způsobí plošnou devastaci jesenických lesů a v boji s kůrovcem nebudou mít kýžený efekt.

Ekologičtí aktivisté a správci lesů se neshodnou na tom, zda je nutné kvůli kůrovcové kalamitě kácet stromy i v jesenických rezervacích. Zatímco ekologové a někteří odborníci tvrdí, že tyto lesy lze díky jejich značné schopnosti obnovy bez obav ponechat vlastnímu osudu, lesníci dávají přednost preventivním zásahům, aby se kůrovec nerozšířil i do nepostižených horských oblastí Jeseníků se smrkovými porosty.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky rezervace, lesy, správa, kůrovec, Jeseníky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.