sobota 22. února 2020 Petr

FOTO: Malým pacientům pomáhá na Klinice zubního lékařství ve fakultní nemocnici zubní víla

Nic radostného neskýtá pohled do statistik dětského oddělení Kliniky zubního lékařství Fakultní nemocnice Olomouc. Všechna nepříjemná čísla rostou: počty neregistrovaných pacientů, počty výplní na dočasných i stálých zubech, počty vytržených zubů. Co s tím?

Je třeba zlepšit prevenci a zaměřit ji na malé děti a jejich rodiče, řekla si MUDr. Eva Míšová, Ph.D. Na další, edukační úroveň proto posunula svůj nápad s dvířky pro víly, která od loňského roku v čekárně kliniky pomáhají dětem zbavit se stresu, odvést jejich myšlenky hrou a navodit pocit domácího bezpečí. Olomoucká zubní víla získala podobu a bude o pravidlech správné péče o chrup zájemce informovat i na sociálních sítích. Bude také nabízet exkurze a preventivní programy mateřským školám a jeslím.

Dvířka pro víly měla obrovský ohlas. Zastavovaly se tu maminky s dětmi, aby se alespoň na naše vílí ubytování podívaly. A dvířka jsou od té doby v takové permanenci, že je budeme muset vyměnit. Nesou totiž známky každodenního intenzivního používání. I díky příspěvkům sponzorů ale stále rozšiřujeme repertoár doplňků pro víly,“ popisuje lékařka.
Úspěch dvířek ji inspiroval k využití potenciálu zubní víly k edukačním, preventivním aktivitám. Napadlo ji, že by zubní víla mohla rodičům poradit se správnou péčí o chrup jejich potomků a dětem ukázat, že z návštěvy zubního lékaře nemusejí mít strach.

Než by rodiče oslovili odborníky, raději hledají informace na internetu a tam se objevuje spousta zavádějících informací, přímo nesmyslů, které se nám pak složitě vyvracejí a vysvětlují. Zubní víla by mi v tom mohla pomoci, má na to určitě kompetenci,“ říká v nadsázce Eva Míšová. Založila proto stránku na Facebooku a na Instagramu, kde bude uveřejňovat jednak novinky ze „života víly“ na Klinice zubního lékařství, ale především informace tom, jak správně pečovat o dětský chrup.

Nezůstane ale jen u příspěvků na sociálních sítích. Eva Míšová hodlá nabízet v olomouckých mateřských školkách a jeslích možnost exkurze na dětské oddělení.
„Během půlhodinky jim ukážu ordinaci a nástroje, povozím je na zubařském křesle, předvedu, jim, jak správně čistit zoubky, řeknu, co pro zoubky je a co není dobré,“ vyjmenovává stručně náplň takové exkurze. Dvě skupiny nejmenších již Kliniku zubního lékařství navštívily: z Mateřské školy Čajkovského a z olomouckých jeslí. V obou případech byly reakce dětí bouřlivě pozitivní, zvlášť když je v ordinaci přivítal obří plyšový myšák, který jim rozdával gumové medvídky.

Na dětském oddělení Kliniky zubního lékařství FN Olomouc ošetřili v loňském roce 1834 neregistrovaných pacientů a provedli 2156 preventivních prohlídek registrovaných pacientů. Zhotovili 1063 výplní na dočasných zubech, 667 amalgámových výplní na stálých zubech a 336 bílých výplní na stálých zubech. Vytrhnout museli 954 dočasných zubů a 150 stálých zubů.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Tisková zpráva | Foto FNOL

Štítky zubař, zubní víla, dětské oddělení, FN Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.