sobota 5. prosince 2020 Jitka

Výše škod na následky živlů se zvýšily desítky procent. Mezi nejpostiženější patří Olomoucký kraj

V roce 2019 přibylo škod způsobených přírodními živly o několik desítek procent. Celkem jich pojišťovny řešily přes sto tisíc za celkem několik miliard korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Nejvíce škod podle nich loni způsobily vichřice a krupobití, kvůli suchému počasí dále ubylo povodní a záplav. Nejpostiženějšími regiony byly Středočeský a Olomoucký kraj.

Nejčastější příčinou kalamit loňského roku byly vichřice a kroupy, řekl analytik Allianz Petr Barák. Rok 2019 začal orkánem Eberhard, který odnesl nejednu střechu, ale třeba i kurník s exotickými slepicemi, poničil řadu vozidel a plotů, a pokračoval plejádou lokálních bouřek, které doprovázelo silné krupobití, dodal. Celkově živly loni poškodily 15.000 klientů Allianz a zanechaly za sebou škody za 567 milionů korun. Nejvíce řádily v Olomouckém, Středočeském a Jihočeském kraji.

Generali Česká pojišťovna v roce 2019 řešila více než 45.000 živelních škod za zhruba 2,2 miliardy korun. O rok dříve to bylo 28.500 škod za 1,8 miliardy korun. Loni na území republiky nejvíce škodila vichřice a krupobití, uvedla mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková. Vichřice způsobila 17.000 škod za 375 milionů Kč, krupobití 10.000 škod za 730 milionů korun. S řáděním živlů se nejvíce potýkaly Středočeský a Olomoucký kraj, dodala.

Klientům Kooperativy živly v roce 2019 způsobily 34.500 škod za 1,53 miliardy Kč. Rok 2019 byl horší než rok 2018, kdy řešila 23.000 živelných škod a klientům vyplatila 1,1 miliardy Kč. Nejvíce loni škodila vichřice, naopak asi o 30 procent ubylo škod z úderu blesku. Nejhorší událostí pak byla vichřice a krupobití, které se na přelomu června a července prohnaly přes střední Čechy a Moravu. Tato událost způsobila 4700 škod za 295 milionů Kč, upozornil mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Česká podnikatelská pojišťovna řešila loni 5900 pojistných událostí způsobených přírodními živly za 185 milionů korun. Škod způsobených živly bylo více než v roce 2018 a jejich finanční objem vzrostl více než dvojnásobně. Ve statistikách dominují podle mluvčí Renaty Čapkové škody z vichřice a krupobití, kterých proti roku 2018 přibylo nejvíce. Naopak škod z povodní eviduje řádově desítky, srovnatelně s předchozím rokem. Největší škodou bylo poškození staveb a zařízení v areálu autosalonu a zejména zaparkovaných vozidel z celkovou škodou přes 15 milionů Kč, podotkla.

Výsledkem loňských živlů je mnoho zdevastovaných střešních krytin, spadlých stromů na domy, auta a kůlny, popadaných plotů a rozbitých skleníků. Ojedinělé nebylo ale ani poškozené lešení, zničená omítka, zahradní nábytek a ulítlé trampolíny, shrnul Barák.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto HZSOL

Štítky živly, příroda, škody, statistika

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.