čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Pevnost poznání zve na akci Láska je věda. Nabídne interaktivní aktivity nebo pozorování noční oblohy

Láskyplný třídenní program zasáhne 14. až 16. února popularizační centrum Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Organizátoři připravili interaktivní a zábavné aktivity, které pobaví nejen zamilované. Na své si přijde celá rodina.

V astronomické části expozice Světlo a tma si animátoři návštěvníky doslova přitáhnou svými znalostmi o vesmírných dálkách. „Budeme zkoumat z pohledu fyziky staré dobré rčení, že protiklady se přitahují. Zodpovíme si otázky, co je to náboj, kde se bere a zda jej můžeme pozorovat. Připravíme experimenty a hry nejen na téma statická elektřina,“ vyjmenovala body programu koordinátorka expozice Anna Krčmářová.

Lidé se také pokusí ovládnout proud vody nebo „přilepí“ svého partnera nebo partnerku nafukovacím balónkem bez použití lepidla či izolepy. „Samozřejmě nebude chybět ani romantická prohlídka noční oblohy přímo v planetáriu. Prohlídku je nutné si předem rezervovat na pokladně,“ doplnila fyzikářka.

Dvorská láska, galantnost, etiketa, kurtoazie. To jsou pojmy původně vzniklé z ideálů hlubokého a vášnivého citu, který byl veden specifickými pravidly. „Návštěvníků se zeptáme, zda tyto pojmy znají, a společně zjistíme, jestli uspějí ve dvorském systému námluv. Mohou si také napsat milostný dopis z dob raného novověku,“ řekl autor programu z historie Tomáš Arnold.

V chemické laboratoři se příchozí s nadsázkou dozvědí, že láska je jen pouhá chemická závislost a city nehrají žádnou roli. „Chystáme řadu pokusů, které si ti odvážnější sami vyzkoušejí. Vyvoláme ducha lásky, který nepochybně navodí pravou zamilovanou atmosféru. Napíšeme tajný vzkaz a vyrobíme kouzelný lektvar. Schválně, jestli v laboratoři přeskočí jiskra…,“ zamyslela se řečnicky koordinátorka chemie Zuzana Kopečná. O víkendu bude živo také ve vědecké dílně, kde se budou vyrábět nejrůznější odrůdy voňavých růží z vosku.

Geografové si připravili formou kvízu zajímavosti o svatbách, které každý pár na světě prožívá trochu jinak. Jak vypadá svatba v Indii? Jaká je historie svatebních šatů a kolik stály šaty princezny Diany? Ve které zemi jsou legální sňatky homosexuálů? To vše se návštěvníci dozvědí v rámci interaktivního programu.

Akce se koná zdarma v rámci běžného vstupného do muzea. V pátek je Pevnost poznání otevřena od 9 do 17 hodin, v sobotu zavírá o hodinu později. Dospělí zaplatí za čtyři expozice 125 korun, děti a senioři 95 korun. Více informací se dozvíte ZDE.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Tisková zpráva | Foto Pevnost poznání Olomouc

Štítky kultura, Olomouc, Pevnost poznání, Univerzita Palackého

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.