neděle 5. dubna 2020 Miroslava

Požadavek na růst mezd podpořila stovka zaměstnanců Mora Moravia

Několik stovek zaměstnanců akciové společnosti Mora Moravia včera odpoledne na protestním mítinku v areálu podniku podpořilo požadavek odborů na sedmiprocentní zvýšení mezd. Odboráři tvrdí, že vedení tohoto předního tuzemského výrobce varné techniky zatím nechce na jejich mzdové požadavky přistoupit. Mora Moravia od konce října vyjednává s odborovou organizací kolektivní smlouvu na rok 2020.

Další kolo jednání se zástupci podniku je naplánováno na dnešní den. Uvedla to předsedkyně základní organizace OS Kovo Mariánské Údolí Dana Stiborová. Podle jednatelů Mora Moravia by úterní jednání o podobě kolektivní smlouvy mohlo přinést posun.

Odboráři manifestační mítink podle Stiborové svolali poté, co dosavadních sedm kol kolektivních vyjednávání skončilo bez výsledku. Petici na podporu čtyřčlenného vyjednávací týmu odboráři spustili v úterý 11. února a podepsalo ji 480 ze zhruba šesti set kmenových zaměstnanců podniku Mora Moravia. „To jasně ukazuje, že náš požadavek, kterým je navýšení mzdových nákladů o sedm procent, má spontánní podporu většiny zaměstnanců,“ uvedla Stiborová.

Vedení Mora Moravia tvrdí, že se s odboráři zatím neshodne ve vnímání českého trhu a situace celé skupiny Gorenje. „I přes dobrý výsledek společnosti v loňském roce vykázala skupina ztrátu,“ uvedl ředitel Mora Moravia Vítězlsav Růžička, podle kterého odboráři velmi dobře znají situaci celé skupiny, ale stále trvají na svém. „To, že firma byla v loňském roce úspěšná, však není jen dobrou prací lidí v Mariánském Údolí, ale zejména tím, že celou produkci dodáváme skupině Gorenje a na trhy celé Evropy,“ uvedli jednatelé.

Podle Růžičky by v úterý mohla být na jednání s odboráři nalezena shoda. „Vzhledem k tomu, že jednání budou za účasti kolegů z Velenje, dá se očekávat, že se konečně podaří najít konsenzus a kolektivní smlouva bude uzavřena. Nic jiného si vedení společnosti nepřeje,“ uvedl.

Odbory své požadavky podle Stiborové opřely o finanční analýzu podniku za období 2015 až 2018, kterou si nechaly zpracovat. „Ještě se nestalo, abychom v tuto dobu neměli uzavřenou kolektivní smlouvu. V lidech to samozřejmě vyvolává velikou nejistotu,“ řekla. Komunikaci mezi odboráři a managementem Mora Moravia podle Stiborové komplikuje to, že firma má centrálu ve Velenje ve Slovinsku.

Tržby společnosti Mora Moravia v roce 2018 díky rekordní výrobě sporáků pokořily dvoumiliardovou hranici. Zatímco v roce 2017 se zvýšily o čtyři procenta na 1,685 miliardy korun, předloni vzrostly o čtvrtinu na 2,1 miliardy korun. Podnik Mora Moravia v roce 2018 zároveň zvýšil čistý zisk na 20,5 milionu korun z 16,4 milionu korun v roce 2017.

Odbyt pro společnost Mora Moravia zajišťuje slovinská skupina Gorenje, která firmu z Hluboček od roku 2005 ovládá. Novým vlastníkem skupiny Gorenje je čínská společnost Hisense.

Autoři

Štítky ČR, Slovinsko, Čína, stroje, mzdy, odbory, Mora Moravia, 2.VERZE

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.