středa 8. dubna 2020 Ema

Olomoucká arcidiecéze nabídne 23.660 postních kasiček

V kostelech v olomoucké arcidiecézi zahrnující Olomoucký, Zlínský a část Pardubického a Jihomoravského kraje, bude od příštího týdne věřícím k dispozici 23.660 postních kasiček. Střádat do nich budou moci během čtyřicetidenního postního období peníze pro potřebné. Takzvané postničky budou v kostelech o Popeleční středě 26. února, do kostelů je lidé vrátí o Květné neděli 5. dubna. Loni se díky postní almužně vybralo mezi dárci téměř 2,4 milionu korun, sdělila mluvčí olomoucké arcidiecézní charity (ACHO) Karolína Opatřilová.

Zájemci si postničky rozeberou. Do postní kasičky pak vkládají peníze za věci, kterých se během postního období vzdají. Podle prezidenta ACHO Bohumíra Vitáska v tomto období věřící vnímají ty, kteří mají méně peněz a možností. V jejich prospěch si dárci mohou odříci sladkosti či alkohol a odpovídající obnos dají do postní kasičky. „Podělíme se o dary, které od Boha dostáváme, s těmi, kteří jich mají méně," podotkl Vitásek.

Charita poté ve spolupráci s farností použije vybrané peníze na charitativní účely. Například šumperská charita loni pomohla z postní almužny zejména zadluženým lidem, maminkám v nouzi a těm, kteří pečují o nemocné příbuzné. „Postní almužna pomohla ještě zaplatit hipoterapii dítěti s handicapem. Jiným dětem jsme proplatili sportovní pomůcky anebo školní výlet, aby nebyly vyčleněné z kolektivu. Zaplatili jsme také rekvalifikační kurz týrané ženě, což jí pomůže najít si práci a být soběstačná," uvedla ředitelka charity Jana Bieliková.

V Olomouci a okolí se loni do sbírky zapojili věřící z 26 farností, výtěžek přesáhl 172.000 korun. „Charita podpořila na Olomoucku celkem 90 rodin se 110 dětmi a 20 manželských párů a jednotlivců. Finanční pomoc byla poskytnuta ve 43 případech," uvedla mluvčí olomoucké charity Eva Štefková. Podotkla, že peníze pomohly například na úhradu nájemného, energií a tuhého paliva nebo na zakoupení zdravotnických pomůcek.

Starobylou tradici, postní almužnu, obnovila charita ve spolupráci s farnostmi v roce 2009 v olomoucké arcidiecézi a brněnské diecézi. O rok později se rozšířila do dalších částí České republiky. Starobylý zvyk Postní almužna potrvá po celou dobu půstu.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky církev, sociální, půst, arcidiecéze

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.