sobota 8. srpna 2020 Soběslav

Veganská strava u zvířat? Dobrá tak pro křečka, nikoliv pro psa nebo kočku

Veganství se v posledních letech stává velmi populárním způsobem stravování a mnozí lidé si kuchyni bez živočišných produktů nemohou vynachválit. Jenže v dobré víře se někdy uchylují k tomu dělat vegany i ze svých domácích mazlíčků, podle odborníků ale není takové stravování pro šelmy ideální.

Právě tématem veganské výživy psů a koček se v uplynulých dnech zabývala Ústřední komise pro ochranu zvířat, která funguje jako poradní orgán ministerstva zemědělství. Komise v tiskové zprávě uvádí, že přestože veganská strava může vyhovovat domácím mazlíčkům, jako jsou morčata, křečci nebo králíci, pro kočky a psy vhodná není.

„Psi a kočky jsou masožravci. A nic na tom nemění ani fakt, že tato zvířata jsou schopna přijímat i jinou doplňkovou stravu než maso,“ upozorňuje Pavel Bohatec, předseda komise. Dále připomněl, že zažívací trakt je uzpůsoben více k trávení živočišných bílkovin živočišného původu než těch rostlinných.

Oproti býložravcům je velký rozdíl i například v délce střeva. „Průměrná délka střeva u psa je přibližně 5 m, u kočky cca 2 m, zatímco např. králík disponuje střevním traktem průměrně 12x delším, než je jeho tělo, a u malých přežvýkavců je poměr délky těla k délce střeva dokonce 1:27,“ informoval Bohatec.

Podle Ústřední komise pro ochranu zvířat tak není tento způsob stravování šelem nejen nevhodné, ale navíc je propagace těchto praktik považována za porušení zákona na ochranu zvířat.

Souhlasné stanovisko s poradním orgánem vydala na sociálních sítích i Státní veterinární správa. Ústřední komise pro ochranu zvířat zveřejnila před pár dny na svém webu své stanovisko k problematice veganské výživy psů a koček. Dovolíme si ocitovat závěr komise, s nímž se SVS zcela ztotožňuje a zohlední je při své dozorové činnosti: Krmení psů a koček čistě veganskou stravou není v souladu s jejich fyziologickými potřebami a může být považováno za týrání podle § 4 odst. 1 písm. c) zákona na ochranu zvířat. Propagace těchto praktik v médiích nebo na sociálních sítích pak může být považována za porušení § 4a téhož právního předpisu,“ napsala SVS.

Na sociálních sítích se ale stanovisko setkalo se značnou kritikou, podle některých lidí se jedná o omezování práv majitelů domácích mazlíčků, jiní zase poukazují na prodej nekvalitních krmiv, která jsou k dostání na trhu. A ty elektrický šoky do hlavy, mixování živých zvířat, znásilňování hospodarskych zvirat a jejich zivot ve spinavych hnusnych dírách atd atd atd začne být kdy týrání? Co vy jste zač?“ komentovala Kristýna M. Krmení levným odpadem v podobě granulí za pár korun s minimálním podílem bílkovin (a maximálním pšenice) je tedy také trestně postihnutelné týrání? Na základě jaké studie, kterého typu veganských granulí jste došli k tomuto trestně postižitelnému stanovisku?“ napsal Jakub S.

Podle jiných názorů je ale takový postoj na místě a lidé, kteří mají problém dopřát psům a kočkám masitou stravu by se raději jejich chovu neměli vůbec věnovat. „Konečně jsme se dočkali oficiálního prohlášení a rozhodnutí. Pokud má někdo jako veg(etari)an pochopitelné problémy s krmením masožravého zvířete, má se věnovat zvířatům býložravým - i mezi nimi je mnoho těch, co potřebují pomoc!“ uvedla na facebooku. Hellen N.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky vegan, stravování, šelmy, pes, kočka, SVS, ministerstvo zemědělství

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.