neděle 27. září 2020 Jonáš

Olomouc otevírá diskuzi o zeleni ve městě. V září proběhne veřejná debata

V září se bude diskutovat o zeleni. Strategií zeleně a managementem údržby v Olomouci představí město veřejnosti. Ve středu 16. září v 17 hodin proběhne v Oranžérii ve Smetanových sadech debata s veřejností nad pořizovaným dokumentem. Napravit stav veřejných prostranství a přispět ke zlepšení životního prostředí v Olomouci si vedení města stanovilo jako jednu z priorit programového prohlášení na období 2018 – 2022.

„Pořizovaný dokument strategie zeleně má být smysluplným nástrojem pro dosažení cílů, které jsme si určili v našem programovém prohlášení a pro jeho finální podobu musíme najít podporu u veřejnosti i v zastupitelstvu,“ vysvětlil primátor Mirek Žbánek. „Kromě prověření systému sídelní zeleně a jeho propojenosti a návaznosti na příměstskou krajinu, chceme zlepšit údržbu zeleně ve městě, zajistit podmínky pro výsadbu stromů a vrátit Olomouci status města květin,“ popisuje význam pořizované strategie náměstek primátora pro městskou zeleň Otakar Bačák.

Rozvoj systému zeleně města je naznačený územním plánem, v němž je řešeno, které plochy bude město rozvíjet jako zeleň parkovou, případně zeleň rekreační krajiny či zeleň rekreačních nábřeží a naznačuje nejdůležitější propojení pomocí prvků liniové zeleně na příměstskou krajinu. „Dokument, který jsme zadali na podzim roku 2019, tuto koncepci z územního plánu rozpracovává ve větší podrobnosti. A mimo jiné vymezí systém ploch zeleně ve veřejném vlastnictví s vazbou na rozvojové priority a stanovení opatření, kterými bude vize naplňována,“ doplnil náměstek Bačák.

Prioritou města je rozvíjet centrální okruh historických parků, který tvoří Čechovy, Smetanovy a Bezručovy sady, včetně Botanické zahrady s rozáriem, a také prstenec dotvářející Park pod Dómem, i s částí pod letním kinem, a ASO parkem. Další prioritou je rozvíjet rekreační propojení podél řek Moravy, Mlýnského potoka a Bystřice do příměstské krajiny. V rámci systému zeleně dokument prověří i další rozvoj okrskových parků, jako je park Malého prince na Tabulovém vrchu, Park Malého Noe v ulici Západní, Řepčínský park, Park Na letné na Lazcích, Park Zikova na Nových Sadech, Park Hraniční a další rozvoj zeleně, již zrealizované například u vodní plochy Hamrys ve Slavoníně či dokončené etapě Holického lesa. Město má navíc už zpracované koncepční studie na ještě nerealizované parky jako je park U kapličky na Nových Sadech, park na ulici Lazecká, park na Dlouhé ulici na Lazcích, další etapu Holického lesa, kde budou stanoveny priority v jejich postupném rozvoji.

„Strategie zeleně a management údržby v Olomouci zároveň rozčlenění plochy městské zeleně do tříd údržby podle jejich významu, což umožní nastavit vhodný a udržitelný režim péče v souladu se současnými trendy i požadavky adaptace na změnu klimatu a zajistí efektivní vynakládání městských prostředků na zeleň,“ uzavřel náměstek primátora Otakar Bačák.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Tisková zpráva | Foto Jan Andreáš

Štítky olomouc, parky, zeleň, příroda, město, radnice, květiny

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.