neděle 27. září 2020 Jonáš

Cyklistická sezóna je v plném proudu. Co patří do povinné výbavy kola?

Společně s chodci patří cyklisté k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. I když ke své jízdě nepotřebují žádný řidičský průkaz, musí dodržovat a znát pravidla silničního provozu a dbát, aby jejich kolo bylo vybaveno všemi bezpečnostními prvky.

Není to ale jen správně seřízené a vybavené jízdní kolo, na co bychom předtím, než šlápneme do pedálů, měli pamatovat. V souvislosti s četnou nehodovostí cyklistů apelujeme na tyto účastníky silničního provozu, aby na cesty, a to bez rozdílu věku, vyrazili vždy se správně upevněnou přilbou na hlavě a ve výrazném oblečení doplněném nejlépe o další reflexní prvky.

K povinné výbavě jízdního kola patří:

 • dvě na sobě nezávislé účinné brzdy (přední a zadní)
 • přední odrazka bílé barvy
 • zadní odrazka červené barvy
 • oranžové odrazky na obou stranách pedálů
 • oranžové odrazky v paprscích kol
 • zaslepení konců řídítek (zátkami, rukojeťmi)
 • zakončení ovládacích páček (brzdy, měniče převodu) musí být obaleny materiálem pohlcujícím energii
 • matice nábojů kol, pokud nejsou křížové nebo rychloupínací, musí být uzavřené

Ochrannou přilbu podle zákona musí mít každá osoba do 18ti let. Je ale především na rodičích a dospělých, aby dětem vysvětlili její důležitost a zároveň šli mladým jezdcům příkladem. Statistiky hovoří jasně. Až 80 procent všech zranění na kole přestavují úrazy hlavy. Pokud je cyklista při jízdě na kole vybaven přilbou, při pádu nebo střetu může předejít fatálním následkům. Pokud nepočítáme různé odřeniny a oděrky, jsou nejčastějšími úrazy po pádu z kola jednak zlomeniny, a pak také poranění hlavy spojená s otřesem mozku.

„V období letních měsíců a teplého počasí pravidelně evidujeme zvýšený počet havárií či nehod s účastí cyklistů. V mnoha případech jde o velmi vážné úrazy, jejichž následky by, jak sami dopravní policisté, kteří příčiny a okolnosti těchto nehod dokumentují, nemusely být tak závažné, pokud by dotyčný použil přilbu. Nebo taky, že díky přilbě dotyčný přežil,“ říká policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Při jízdě za snížené viditelnosti musí být jízdní kolo dále vybaveno:

 • vpředu světlometem bílé barvy
 • vzadu svítilnou se zadním obrysovým světlem červené barvy
 • zdrojem elektrického proudu (dynamo, baterie)

„Jen na Šumpersku vyjeli od začátku tohoto měsíce policisté již k osmi nehodám cyklistů, z toho se dva zranili těžce, zbylých šest utrpělo lehká zranění. V jednom z případů sehrál roli alkohol, v dalším se vážně zranila starší žena na elektrokole. Pouze ve třech případech z osmi byli zranění vybaveni cyklistickou přilbou.,“ dodává.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Štítky cyklisté, pravidla, povinná, výbava, policie, léto, kolo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.