středa 23. září 2020 Berta

Olomoucký kraj plánuje přispět na kotle i těm, na které se nedostalo ve třetí vlně dotací

Olomoucký kraj chce ze svého rozpočtu rozdělit domácnostem bezmála 28 milionů korun na výměnu starých kotlů za moderní ekologické zdroje tepla. Peníze by měli dostat žadatelé, na které se loni v poslední vlně těchto dotací financovaných z prostředků ministerstva životního prostředí nedostalo. Návrh radních na konci září projedná krajské zastupitelstvo. Novinářům to dnes řekl hejtmanův náměstek Pavel Šoltys.

Do třetí vlny dotací na výměnu kotlů lidé v Olomouckém kraji loni podali 2609 žádostí. K dispozici bylo od ministerstva životního prostředí 171 milionů korun, maximální výše finanční podpory na jednu žádost činila zhruba 127 tisíc korun. Schváleno nakonec bylo 1518 žádostí. Dodatečně pak bylo letos 591 žadatelům rozděleno dalších 68 milionů korun, ke kterým přibyla ještě částka 4,5 milionu korun.

Zhruba 250 žadatelů ale nebylo uspokojeno, ačkoli splnili veškeré podmínky a projekty mají připravené. „Vedení Olomouckého kraje se rozhodlo všechny tyto žádostí uspokojit,“ uvedl Šoltys. Pokud zastupitelstvo 21. září dotační program schválí, tak bude podle Šoltyse ihned vyhlášen.

V Olomouckém kraji od roku 2016 získalo dotaci na výměnu starého kotle za nový zdroj tepla bezmála 5500 lidí. Mezi úspěšné žadatele bylo v kraji rozděleno 589 milionů korun. Poptávka po dotacích ve čtyřech vlnách ale pokaždé výrazně převýšila vyčleněné částky.

Do konce roku 2020 má být v Česku díky dotacím vyměněno až 100 tisíc kotlů. Měla by tak být nahrazena přibližně třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi. Kotel by měly vyměnit domácnosti, které stále ještě topí v kotlích na tuhá paliva první a druhé emisní třídy. Od září roku 2022 bude provoz těchto kotlů zakázán.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, ovzduší, správa, teplo, dotace, Olomoucký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.