úterý 20. října 2020 Vendelín

Opatření kvůli koronaviru drtí taxislužby. Taxikáři nemají koho vozit a hledají si vedlejší práci

Jinou práci si musel kvůli pandemii koronaviru najít po 12 letech majitel taxislužby z Přerovska Daniel Vejnar. Jarní krizi kvůli koronaviru, který zastavil veškerý běžný veřejný život, ještě přestál, nyní se podle něj tyto služby opět téměř zastavily. Ekonomickou krizi nyní zažívají i ostatní jeho kolegové. Podnikat jim sice nikdo nezakázal, ale nemají koho vozit. Řada z nich už proto zastavila nebo omezila činnost.

"Má to na nás samozřejmě likvidační dopad. Na jaře se to ani nepohnulo, služby zůstaly úplně stát," řekl Daniel Vejnar s tím, že bez vedlejší práce by neměl co jíst. "Přes léto se to trochu pohnulo, nyní ale opět už vše stojí. Jsme závislí na kulturních akcích, zábavách, na diskotékách a hospodách, od toho se odvíjí taxislužba. Pokud tyto akce nejsou, lidé nikam nechodí, my stojíme také," dodal Vejnar.

„Lidé méně cestují vlakem, jde vidět, že se bojí“

Taxislužbu provozuje 12 let, kvůli pandemii však již na toto zaměstnání spoléhat nemůže. "Musel jsem si najít jinou práci, kam jsem nastoupil 1. září a taxislužbu si ponechat jako vedlejšák. Na Lipensku mám výhodu, že jsem tady sám, takže lidé ještě občas zavolají. Jezdíme však i Přerov, stojíme u nádraží, ale lidé nejezdí. Jde vidět, že se bojí, necestují už moc ani vlakem," podotkl Vejnar.

Po jarní epidemii se služby přiblížily normálu, teď už opět není koho vozit

Podobné zkušenosti mají i ostatní taxikáři. "Dotklo se nás to neskutečně. Jsme tak na deseti až 20 procentech původních tržeb, ale náhrady se nedovoláme žádné. Nezakázali nám totiž činnost, můžeme podnikat, ale sebrali nám předmět podnikání," posteskl si pracovník z Taxi Dušan Přerov. Podotkl, že přes léto se služby po jarní epidemii trochu rozjely, nyní už však opět zcela stojí; není totiž koho vozit.

Největší taxislužba v Přerově omezila počet aut a zaměstnanců

O něco lépe je na tom přerovské Profitaxi, které podle majitele jezdí i během dne. "Jsme největší taxislužba v Přerově, takže nás to zas až tak nepostihlo, jsme tak na 50 až 70 procentech. Vozíme své stálé zákazníky, dopoledne jsou to důchodci, večer se to již samozřejmě omezilo, přes den se to ale dá. Museli jsme ale omezit počet aut a zaměstnanců," řekl majitel taxislužby.

Důvodem úbytku zákazníků jsou zavřené hospody

Podobná situace je i v Olomouci, i tam několik taxislužeb na svých webových stránkách avizuje již dočasné uzavření. Taxislužby, které stále jezdí, pociťují velký ekonomický propad. "Určitě jsme tak na 60 až 70 procentech úbytku zákazníků, je to především kvůli zavřeným hospodám. Já jezdím hlavně o víkendu, v pátek a v sobotu. Běžně začaly telefony zvonit v pátek už odpoledne a nezastavil jsem se až do rána. Teď měla začít sezóna, večírky, akce, Vánoce; pro taxikáře to měly být žně," řekl Patrik Bednář z Cooper Taxi Olomouc. Podotkl přitom, že zatím se tím uživit dá, ale jen díky tomu, že má člověk vlastní klientelu. "Uvidíme, co bude dá," dodal.

Štítky ČR, služby, koronavirus, automobilová, taxi, Olomoucký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.