úterý 18. května 2021 Nataša

Jesenická střediska jdou do toho. Chystají s poklesem teplot spustit děla

Jesenická lyžařská střediska se chystají s poklesem teplot spustit poprvé v této sezoně sněžná děla. V nejbližších hodinách to plánuje například areál v Branné na Šumpersku, který spouští vleky každoročně mezi prvními v zemi, ale i Kouty na Šumpersku. Červenohorské sedlo by mělo začít zasněžovat příští víkend. Majitelé středisek chystají areály i přes nejistou situaci. Chtějí být připraveni na to, až se opatření proti šíření koronaviru uvolní.

„Myslím, že do sobotního rána zasněžování spustíme, to stoprocentně. Děla už jsou nachystaná na svahu. Dnes to ještě nešlo, mráz v Jeseníkách padl až ráno," řekl dnes provozovatel areálu v Branné Rostislav Procházka. Podle něj je potřeba na svazích sněhový základ nachystat bez ohledu na platná omezení. „Musíme být připraveni. Až se opatření rozvolní a pustí se to, nemůžeme teprve začít sněžit. Chvíli to trvá," řekl Procházka. Děla se chystají spustit i v areálu v Koutech na Šumpersku. „Pokud budou teď podmínky, spustíme to, vše je připravené," uvedl zástupce areálu Petr Marek.

Na Červenohorském sedle se připravují na zasněžování ke konci příštího týdne. „Během týdne se má ještě trochu oteplit, ten vývoj nám ukazuje, že bychom mohli začít nejdříve příští pátek a v sobotu. Máme již provedenou zkoušku, techniku nachystáme za půl dne," řekl dnes vedoucí areálu Martin Dubský. Podle něj příprava sněhového základu na sedle trvá v případě nepřežitých mrazů týden.

Sedlo do rizika také půjde

I na sedle chtějí být připraveni bez ohledu na nejistou situaci. „V tuto chvíli nemáme žádné informace. Budeme vše připravovat tak, abychom byli nachystaní. Ve chvíli, kdy vláda řekne, že se mohou areály otevřít, chceme být nachystaní ze dne na den. Je potřeba vše připravit dopředu. Je to ale samozřejmě riziko. Můžete zasněžit a nemusí tam nikoho pustit. Ale my do toho rizika půjdeme," doplnil Dubský.

V Přemyslově spustí děla až v prosinci

Děla jsou postavená i na kopci v Přemyslově na Šumpersku, tam se je však chystají spustit až v prosinci. Postupují tak každý rok. „Máme vše připravené, ale elektřinu objednáme až od 1. prosince. Navíc v současné době je terén silně podmáčený, potřebujeme, aby půda zmrzla a neodtávalo to odspodu. Letos máme problém s vodou, ale spíše opačný, voda se vyrazila všude," řekl dnes zástupce areálu Jaroslav Podzimek.

Loni začala v Jeseníkách zimní sezona 6. prosince, jako první spustily vleky v Branné na Šumpersku a v Karlově na Bruntálsku, oproti předchozí sezoně to bylo o týden později. Většina areálů letos na jaře předčasně ukončila sezonu v polovině března po vládním nařízení kvůli šíření koronaviru. Řada provozovatelů přitom plánovala, že lyžovat se bude do konce března, podmínky byly dobré. Po nucené pauze se poté vleky znovu rozjely 8. dubna na Ovčárně, o tři dny později se přidalo i Červenohorské sedlo. Na Ovčárně se nakonec lyžovalo až do 28. dubna.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto FB Park sportu - Resort Hrubá Voda

Štítky ČR, počasí, rekreace, hory, Jeseníky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.