čtvrtek 4. března 2021 Stela

Lidé podle průzkumu tráví u televize mnohem více času, filmové pirátství vzrostlo o 300 procent

Během podzimní druhé vlny koronaviru vzrostlo množství nelegálně stahovaného filmového obsahu na internetu o 300 procent. Tomu nahrávají nejen protepidemická opatření, ale i špatné počasí, které drží mnoho lidí doma. Podle analýzy distribuční společnosti Axocom kvůli tomu vzrostl i čas, který lidé tráví u televize.

Pozornost pirátů se podle ředitelky Axocomu Eriky Luzsiczy od tradičních filmových hitů přesunula k nejžádanějším seriálům streamovacích služeb. „Filmové premiéry se ve velkém přesunuly na příští rok, jen pár velkých titulů šlo do kin v létě, případně na podzim prostřednictvím internetu. Což samo o sobě nahrálo pirátům, kteří se tak lépe dostali ke kvalitním kopiím," podotkla.

O 35 minut déle u televize

Současně roste sledování televize, například průměrná denní sledovanost v říjnu ve skupině diváků od 15 let byla čtyři hodiny a 18 minut, což je o 35 minut více než bylo touto dobou v posledních letech zvykem. Celkově je to říjnový rekord za celou dobu sledování, tedy od roku 1997.

„Situace je tak trochu paradoxní, protože s rostoucí sledovaností televize vzrostlo i pirátství, a to i u lidí, kteří jsou například tradiční návštěvníci kin. Ti jsou sice odkázání na tradiční televizi nebo internet, ale šíře nabídky jejich pozornost tříští. Každá služba má nějaký ten hit nebo trendy seriál, jenže pro běžné uživatele nedává smysl si předplácet všechny služby. Proto i tito diváci v jistý moment začnou obsah nelegálně stahovat," dodala Luzsicza.

Výhled na další období podle ní není pozitivní. V zimních měsících je televize v mnoha domácnostech ještě vytíženější, než v jiná období roku. Vrcholem sezóny bývají svátky oslav konce roku. Lze s nadsázkou říci, že tradiční diváci kvůli dlouhé době strávené doma již viděli skoro všechno, proto se budou dožadovat dalšího obsahu, doplnila.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky koronavirus, pirátství, filmy, seriály, televiza

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.