neděle 16. května 2021 Přemysl

FOTO: Vojenské lesy obnovily prameniště Odry na Libavé. Vznikla zde naučná stezka

Vojenské lesy obnovily prameniště Odry a vybudovaly zde novou naučnou stezku. Pramenná oblast této významné moravské řeky je velmi vyhledávaná turisty, kteří sem míří od Kozlova na Olomoucku. Turisticky vyhledávané místo lemují stovky metrů nových povalových chodníků, nové informační tabule i mobiliář. Pramen Odry je ve Vojenském újezdu Libavá, proto je k němu přístup veřejnosti omezen na víkendy a svátky, kdy zde necvičí vojska, sdělil dnes mluvčí Vojenských lesů a statků (VLS) Jan Sotona.

„Hlavním cílem byla především stabilizace vodního režimu v této oblasti, tak aby bylo prameniště tohoto významného evropského toku zachováno a nedošlo k jeho ohrožení v podmínkách vyvolaných změnami počasí v posledních letech. Jako lesní hospodáři jsme si vědomi významu lesních ekosystémů pro stabilitu vodního režimu v krajině. A spojit tyto kroky se zvýšením důstojnosti tohoto místa, o které projevuje každoročně zájem stále více návštěvníků, i s osvětou o přírodním významu celé lokality Oderských vrchů nám přišlo jako dobrý nápad," uvedl ředitel VLS Petr Král.

Obnovy se dočkal také dolní pramen krytý přístřeškem

Zhruba půldruhého kilometru dlouhá trasa vede k prameništi od bezplatného parkoviště v obci Kozlov z velké části po účelové komunikaci. Poslední část dlouhou asi 250 metrů lesníci VLS osadili povalovým chodníkem, jehož okolí je vybaveno informačními tabulemi a osazeno lavičkami a dalším mobiliářem, obnoven byl i turistický přístřešek. Vyčištěn a revitalizován byl i takzvaný horní pramen, obnovy se dočkal také dolní pramen krytý přístřeškem.

Pramen Odry se dříve nacházel ve vzrostlém smrkovém lese, který lesníci po eskalaci kůrovcové kalamity nahradili novou druhově pestrou výsadbou. Na informačních tabulích, kterými je stezka osazena, návštěvníci najdou příběh tohoto místa od jeho prvního dochovaného záznamu před třemi stovkami let majitelem spálovského panství Karlem Ferdinandem Schertzem, informace o přírodním bohatství jeho okolí, ale také o lesnické správě Oderských vrchů či historii jejich osídlení.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto VLS

Štítky ČR, příroda, lesy, armáda, Olomoucko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.